"Poslední můj pokus vytvořit prozatímní vládu na bázi alespoň minimální shody všech stran a při co nejmenší újmě kterékoli z nich byl odmítnut," konstatoval prezident, který z krachu jednání viní ČSSD a jejího předsedu Jiřího Paroubka.

"Svým téměř bleskovým rozhodnutím vyloučili jakoukoli možnost dohody a zmařili i tento poslední pokus k sestavení vlády. Ukázalo se, že dohoda o jakékoliv parlamentní většině je nemožná," uvedl Klaus.

Celý text prezidentova prohlášení si přečtěte ZDE.

Prezident sdělil, že za těchto okolností rezignuje na své úsilí hledat dohodu "tam, kde se o ni nestojí". Z toho důvodu zrušil také úterní schůzku s předsedy všech parlamentních stran, na které se měli vyjádřit ke Klausově návrhu. Ten počítal s vytvořením prozatimní vlády všech stran bez KSČM a vyhlášením předčasných voleb v roce 2008. Právě návrh neorganizovat volby v roce 2007 byl podle všeho ústupek požadavkům ČSSD, která si předčasné volby tak rychle nepřeje. [celá zpráva]

Prezident uvedl, že je připraven neprodleně svěřit druhý pokus o sestavení nové vlády premiérovi  a předsedovi ODS Mirkovi Topolánkovi, pokud s tím šéf ODS bude souhlasit. "Učiním tak co nejdříve, kdy on na to bude připraven," podtrhnul Klaus s tím, že se už v druhém kole nebude do jednání vkládat.

Občanské demokraty prezidentovo rozhodnutí zaskočilo. ČSSD jej přijala s tím, že bude trvat na svém pokusu o sestavení vlády ve třetím kole. [celá zpráva]

Jednání o vládě za poslední týden
ODS je zaskočena, ČSSD trvá na svém pokusu
Klaus je zklamán, dohoda stran v nedohlednu
ČSSD odmítla Klausovo řešení i předčasné volby
Klaus navrhl vládu bez KSČM do roku 2008
Filip: druhý pokus nemusí mít v rukou ODS
ČSSD návrh na rozpuštění Sněmovny nepodpoří
Klaus se setkal s Topolánkem a Kasalem
Filip a Paroubek v hotelu zakopali válečnou sekyru
ODS a ČSSD si na schůzce vyjasnily pozice
Prezident chce rychle vládu, pozval si předsedy stran
Komunisté souhlasí se zákonem, který uspíší předčasné volby
Topolánek se sešel s Paroubkem, velká koalice prý není reálná
Topolánek mluvil s Bursíkem o nové vládě