"Bankovky vždy přišly do styku s nějakou chemickou látkou, například elektrolytem z baterie automobilu nebo nějakým peroxidem," řekl Právu mluvčí ČNB Pavel Zúbek.

Bankovky se podle něj ale začaly rozpadat až po čase - poté, co vyschly. Chemické látky totiž narušily jejich strukturu.

Tiskárna vylučuje chybu při výrobě

Dosavadní vyšetřování v Německu prakticky vyloučilo chybu při tisku eurobankovek u berlínské Spolkové tiskárny a mnichovské tiskárny cenných papírů Giesecke und Devrient. "Testy prokázaly, že chemikálie musely do struktur bankovek proniknout až po vytištění," potvrdila listu Die Welt expertka Sabine Pensoldová.

Zástupci Evropské centrální banky (ECB) z Frankfurtu nad Mohanem jsou přesvědčeni, že dosavadních zhruba zatím 1500 objevených bankovek, které se zákazníkům po odebrání z bankomatů rozdrolily před očima [celá zpráva], pochází z loupeže. "Před přepravou si je mohl některý finanční ústav označit, aby je chránil před zloději," prohlásil v pátek Jean-Claude Trichet, šéf ECB.

Zdroje blízké Spolkovému kriminálnímu úřadu mezitím potvrdily, že ačkoli se vyšetřování ubírá i tímto směrem, zatím nebyla identifikována žádná banka, která by se takto "pojistila".