Rozhodnutí usilovat o vlastní pokus o sestavení vlády bylo podle místopředsedy Bohuslava Sobotky jednomyslné. Členové předsednictva, jehož se nezúčastnil jen šéf karlovarské organizace Pavel Toc, s tím podle Sobotky aklamací souhlasili a stejně tak schválili i Paroubkův postup.

Paroubek se neobává, že krach prezidentského plánu padne na jeho hlavu. "Je v zásadě možné, aby si ty strany udělaly své řešení, ale myslím si, že některé nejsou nadšené z předčasných voleb," dodal šéf ČSSD.

Soc. dem. trvá na vyčerpání všech ústavních pokusů o sestavení vlády před dohodou o předčasných volbách. Podle Paroubka si Lidový dům duhovou koalici nikdy nepřál, a tak zbývají varianty, které zmiňoval již dříve - velká koalice, menšinová soc. dem. vláda nebo menšinová vláda ČSSD s lidovci a zelenými.

Sociální demokracie proto také rozhodně nepodpoří senátní návrh novely ústavy, který má projednat Sněmovna. Podle něho by prezident mohl rozpustit Sněmovnu, pokud vláda podá demisi a s návrhem na rozpouštění Sněmovny by souhlasila nadpoloviční většina poslanců. Tím by se podle ČSSD posílila role prezidenta a naopak oslabila pozice Sněmovny a vlády.

"To je krok, který by nás posunul směrem k prezidentskému systému naprosto dílčí novelou, podle mě nedovoleným a naprosto nepochopitelným způsobem, protože my jsme parlamentní republika," řekl místopředseda strany Lubomír Zaorálek.

Jednání o vládě tento týden
Klaus navrhl vládu bez KSČM do roku 2008
Filip: druhý pokus nemusí mít v rukou ODS
ČSSD návrh na rozpuštění Sněmovny nepodpoří
Klaus se setkal s Topolánkem a Kasalem
Filip a Paroubek v hotelu zakopali válečnou sekyru
ODS a ČSSD si na schůzce vyjasnily pozice
Prezident chce rychle vládu, pozval si předsedy stran
Komunisté souhlasí se zákonem, který uspíší předčasné volby
Topolánek se sešel s Paroubkem, velká koalice prý není reálná
Topolánek mluvil s Bursíkem o nové vládě

Paroubek: ve vládě jde i o komunisty

Když prezident Václav Klaus podle šéfa ČSSD Paroubka navrhl na Hradě obrysy dohody, nevyloučil vládní účast komunistů. "Tam se hovoří o prozatímní vládě, ve které by byly zastoupeny všechny politické strany. My budeme trvat samozřejmě na všech a ty občanské strany budou trvat na tom, aby tam byly jenom čtyři strany," řekl ještě v pátek odpoledne Paroubek.

Na opakovaný dotaz šéf ČSSD uvedl, že nemůže říci, že by prezident chtěl vládu bez komunistů. "To já nemohu takhle říct." Šéf ČSSD také nevyloučil, že by ve vládě nebyly stranické špičky. "To ale vyplývá spíš z logiky věci, než z nějaké dohody," poznamenal.

Škromach Paroubka nevyzve

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach se na příštím sjezdu nehodlá utkat s nynějším šéfem strany Jiřím Paroubkem o předsednické křeslo. Popřel, že by mezi ním a Paroubkem byly rozbroje. Reagoval tak na slova bývalého šéfa strany Miloše Zemana, který Právu o Škromachovi řekl, že by byl velmi dobrým předsedou ČSSD. [celá zpráva] Poznamenal však, že ho Zemanova slova těší.

Škromach řekl, že nehodlá opakovat zkušenost, kdy na sjezdu prohrál souboj o předsednické křeslo se Stanislavem Grossem. Pokud se mezi Paroubkem a Škromachem objevují výčitky, je to podle Škromacha jen špičkování.