"Dohoda musí umožňovat všem politickým stranám zachovat si tvář a vyslat pozitivní politické sdělení. Má za cíl nedělit politické strany na vítěze a poražené a vyžaduje od všech stran určité ústupky," uvádí se v dokumentu.

ODS navrhuje vyhlášení předčasných voleb během příštího roku. Za tím účelem prosazuje přijetí změny Ústavy, která by umožnila, aby o rozpuštění Sněmovny rozhodly tři pětiny poslanců.

Občanští demokraté chtějí také změnit počet poslanců ze 200 na 199 a prosadit takovou změnu volebního zákona, která by umožnila větší poměrnost při přepočítání hlasů na mandáty a přidělení bonusu mandátů pro vítěze. Těmito návrhy se ODS snaží do budoucna předejít patovému výsledku voleb, jaký nastal v červnu. Levice a pravice v nich získaly každá přesně 100 hlasů. 

Dohoda na konání předčasných voleb by měla podle ODS vést ke vzniku technokratické neboli úřednické vlády, která by k nim zemi dovedla. Topolánek uvedl, že návrh ODS je "komplementární s tím návrhem pana prezidenta, ale zdaleka ty věci ještě nejsou dohodnuty". Předseda ODS to řekl po páteční schůzce předsedů sněmovních stran na Pražském hradě, na které prezident stranám navrhl dohodu na dočasné vládě, která by vládla do roku 2008. [celá zpráva]

Celý text Topolánkova návrhu najdete ZDE.

Jednání o vládě tento týden
Klaus navrhl vládu bez KSČM do roku 2008
Filip: druhý pokus nemusí mít v rukou ODS
ČSSD návrh na rozpuštění Sněmovny nepodpoří
Klaus se setkal s Topolánkem a Kasalem
Filip a Paroubek v hotelu zakopali válečnou sekyru
ODS a ČSSD si na schůzce vyjasnily pozice
Prezident chce rychle vládu, pozval si předsedy stran
Komunisté souhlasí se zákonem, který uspíší předčasné volby
Topolánek se sešel s Paroubkem, velká koalice prý není reálná
Topolánek mluvil s Bursíkem o nové vládě