Jeden z prvních kroků, který nová vláda v rámci příprav na předsednictví učinila, bylo rozprášení tzv. euroodboru. O práci přišlo 13 lidí, část z nich skončila na ministerstvu pro místní rozvoj (MMR).

"Přechází k nám osm lidí. Pět jich bude pokračovat na tom, co dělali, další tři posílí jako odborníci jiné naše resorty," řekla Právu mluvčí MMR Jana Víšková. Zbylých pět osob podle ní přijde o práci v rámci závazků omezit počet úředníků ve státní správě.

Hledání zmocněnce

Přípravy na české předsednictví EU by měl podle politiků zastřešovat vládní zmocněnec. Topolánek počátkem září tvrdil, že uvažuje o pěti kandidátech a výběr dokončí v polovině září. Až tento týden padlo konkrétní jméno. Zatím pouze kandidátem je Zdeněk Hrubý, šéf dozorčí rady ČEZ.

V minulosti již podobnou funkci vykonával, byl zmocněncem pro zasedání Světové banky a MMF v Praze. "O kandidátech se stále jedná a dokud nebude rozhodnuto, vláda nebude žádná jména komentovat," sdělil Právu Martin Schmarcz z úřadu vlády. To, že by přípravy na české předsednictví nabíraly zpoždění, odmítl.

Doména je, informace nikoli

S předsednictvím země EU je spojeno také využití určité domény, tj. internetové adresy, na níž se země prezentuje. Česko v registraci v minulosti zaspalo, takže přišlo o běžnou kombinaci: www.eu2009.cz. Tu si zaregistroval soukromník. MZV proto sáhlo po alternativě: www.predsednictvi.eu. Chce-li se ale zájemce nyní na stránce něco dozvědět, má smůlu. Po kliknutí na adresu je odkázán na web MZV. Tam pod odkazem odbor pro informování o evropských záležitostech, který byl zrušen, už nic nenajdete - jeho stránka se nezobrazí.

Možné zpoždění příprav přesto odmítlo i MZV. "Koordinační diskuse mezi ministerstvy průběžně probíhají, nic se ale nemění na tom, že materiál dostane vláda na stůl do konce října," sdělila Právu mluvčí resortu Zuzana Opletalová. Podle plánů minulé vlády Jiřího Paroubka (ČSSD) mělo přitom mít MZV podklady pro vyhodnocení příprav na předsednictví od vlády a orgánů státní správy nejpozději do 15. října.

Rozpočet 3,3 miliardy

Česko bude pětadvacítce předsedat v prvním pololetí 2009. Už šest měsíců předtím a také potom ale musí úzce spolupracovat se Švédskem a Francií, které se spolu s námi podílejí na jedenapůlletém předsednictví. Náklady na naše předsednictví vyjdou zhruba na 3,3 miliardy korun. Topolánkův kabinet koncem září vyčlenil pro příští rok přes 400 mil. Kč. Pro potřeby zajištění administrativy vznikne až pět set nových pozic ve státní administrativě.

Pořadí předsednictví v Radě EU do roku 2010
Země Období
Finsko červenec-prosinec 2006
Německo leden-červen 2007
Portugalsko červenec-prosinec 2007
Slovinsko leden-červen 2008
Francie červenec-prosinec 2008
Česká republika leden-červen 2009
Švédsko červenec-prosinec 2009
Španělsko leden-červen 2010
Belgie červenec-prosinec 2010
Zdroj: Úřední věstník Evropské unie