"Nemyslím si, že to je o jmenování někoho z ODS, protože ODS v podstatě za pět měsíců neprokázala, že by byla schopná předložit stabilní řešení," řekl Filip s tím, že po výsledcích všech voleb jde o složitý úkol pro prezidenta. Podle Filipa lze čekat pověření či jmenování od prezidenta brzy po páteční schůzce šéfů stran na Hradě.

Paroubek po jednání s prezidentem řekl, že ČSSD hledá partnera pro sestavení vlády. Vlastní pokus považuje Paroubek za reálný. "Hledáme partnera pro vládu, ne pro předčasné volby," řekl expremiér novinářům po schůzce s prezidentem.

Šéf ČSSD prezidentovi sdělil, že sociální demokraté čekají na vlastní příležitost sestavit vládu. "Rádi bychom získali vlastní pokus, který považuji za reálný," řekl Paroubek. Klaus prý toto vyjádření nijak nekomentoval, jen ho vzal na vědomí.

"Pokud by třeba nastala situace, že by pan Topolánek jaksi nebyl odvážný, tak předpokládám, že pan prezident z toho vyvodí ten správný závěr," řekl Paroubek, který prosazuje variantu velké koalice sociálních a občanských demokratů. Zopakoval, že si ČSSD nepřeje předčasné volby a chce, aby byly vyčerpány všechny tři pokusy o sestavení vlády.

Podle předsedy soc. dem. byla schůzka sondáží, s Klausem prý mluvili "dost otevřeně". Páteční schůzka prezidenta s předsedy všech parlamentních stran bude podle Paroubka "spíše společenské setkání".

Jednání o vládě tento týden
ČSSD návrh na rozpuštění Sněmovny nepodpoří
Klaus se setkal s Topolánkem a Kasalem
Filip a Paroubek v hotelu zakopali válečnou sekyru
ODS a ČSSD si na schůzce vyjasnily pozice
Prezident chce rychle vládu, pozval si předsedy stran
Komunisté souhlasí se zákonem, který uspíší předčasné volby
Topolánek se sešel s Paroubkem, velká koalice prý není reálná
Topolánek mluvil s Bursíkem o nové vládě

Klaus na pátek svolal na Hrad schůzku předsedů všech sněmovních stran.

Prezident se snaží najít takové řešení, které by umožnilo buď sestavení stabilní vlády nebo předčasné volby. Zdá se ale, že preferuje první variantu, protože z dvoustranných konzultací vyřadil Stranu zelených, která prosazuje především urychlené vyhlášení předčasných voleb. "Prezident si k sobě zve partnery, kteří by mohli vytvořit stabilní vládu," řekl ve středu Novinkám předseda zelených Martin Bursík. [celá zpráva]