"Prožil jsem tady padesát sedm let, narodilo se nám tu pět dětí. Teď, když vím, že se tu nádrž pravděpodobně bude stavět, tak jsem z toho smutný. Ti mladí si zvyknou, ale přesadit starý strom se už nedá," řekl Právu 79letý Milan Mlýnek. "U nás v obci je už hřbitov v rámci stavební uzávěry kvůli té přehradě zrušený. Tak jsem si koupil místo na hřbitově v sousední obci," dodal starý muž.

Stavět se začne do sedmi let

"Cítím akorát zlost a ze všeho mám špatný pocit. Vůbec jsem s tím už nepočítal, když tu byl naposledy na návštěvě hejtman Tošenovský, tak nám sliboval, že on a krajské zastupitelstvo o ničem rozhodovat nebude. O všem mělo rozhodovat ministerstvo zemědělství a životního prostředí," konstatoval 55letý Jiří Pavelka, který si po povodních v roce 1997 postavil nový dům. Kolaudace se uskutečnila v roce 1999. V Nových Heřminovech žije už přes třicet let.

"A stěhovat se už nikam nechci, jedině tam, kam se chodí nohama napřed, to je na hřbitov," dodal zoufale s tím, že si po zprávě, že krajští zastupitelé doporučili výstavbu přehrady, musel aspoň na chvíli sednout. 

Krajští zastupitelé ve čtvrtek diskutovali hlavně o tom, zda mají doporučit výstavbu menší nebo větší varianty nádrže. Zvítězila větší varianta, kterou podpořilo čtyřicet čtyři krajských zastupitelů, tři byli proti a jedenáct se zdrželo. Definitivní rozhodnutí je ovšem na vládě, přesněji řečeno, na ministerstvu zemědělství. "Stavět by se mohlo začít do roku 2010," řekl ministr zemědělství Jaroslav Palas, který byl na jednání moravskoslezského zastupitelstva přítomen.