Hlavní obsah

Láska tiší bolest podobně jako morfin, tvrdí vědci

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

New York

Trápí vás nesnesitelná bolest a nevíte jak na ni? Pak právě pro vás mají svůj tip američtí vědci. Podle nich intenzivní, vášnivá zamilovanost může pomoci překonat fyzickou bolest podobně jako silná analgetika, například morfin.

Foto: Profimedia.cz

Intenzivní, vášnivá zamilovanost může pomoci překonat fyzickou bolest podobně jako silná analgetika.

Článek

Vědci testovali 15 studentů a studentek, kteří byli v počátečním stadiu milostného vztahu.

Ukázali jim fotografii jejich milovaného či milované a přitom jim působili mírnou bolest.

Ukázalo se, že pocity, které pohled na milovanou tvář vyvolal, působily jako analgetikum. Nešlo přitom jen o krásu; pohled na fotografii přitažlivého kamaráda či kamarádky podobný efekt neměl.

Aktivovány stejné oblasti mozku

"Ukazuje se, že intenzivní zamilovanost aktivuje tytéž oblasti mozku, na něž působí léky tišící bolest," vysvětluje profesor Arthur Aron ze State University of New York.

Vědci podle listu Metro doufají, že lepší pochopení působení lásky na mozek by mohlo přispět k vývoji efektivnějších analgetik.

Dr. Sean Mackey z lékařské fakulty kalifornské Stanford University, který studii vedl, k tomu říká:

"Když jsou lidé v této vášnivé, zcela pohlcující fázi lásky, jejich nálada je podstatně změněna. A to způsobem, který ovlivňuje jejich prožívání bolesti. Začínáme teprve chápat, jak tyto zásadní systémy v mozku fungují a jak ovlivňují bolest. Jde o velmi hluboké, staré části mozku, které ovlivňují produkci dopaminu, tedy neurotransmiteru ovlivňujícího náladu, pocit výhry či motivaci."

Reklama

Související témata:

Související články

Nemoc motýlích křídel – nekončící bolest

Motýlí křídla v lidech vyvolávají pocit jemnosti a lehkosti. Jen málokdo by si je proto spojoval s nemocí, která přináší nikdy nekončící bolest. Přesto se pro...

Vědci prý našli rizikový gen migrény

Migréna a nebo také bolesti hlavy trápí stále více mužů i žen. Proto vědci analyzovali 50 000 lidí s migrénou a objevili u nich rizikový gen, jež prý za toto...

Dotek jednou mozku pomůže, jindy ho oklame

Zná to každý – když nás píchne pod žebry, podvědomě si na to místo přitiskneme dlaň. A bolest poleví. Když nás svědí ve vlasech, poškrábeme se – a nepříjemný...

Výběr článků

Načítám