Hlavní obsah

Ani ženy po přechodu nemusí být nutně obézní, tvrdí lékař

15. 11. 2010, 8:00

Obezitou trpí až polovina žen nad 50 let. I když jim tato nemoc mohla být dána do vínku geneticky, podle profesora Rudolfa Poledne z Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze to ještě neznamená, že tyto ženy musí zůstat nutně tlusté a být tak ohroženy i onemocněním srdce a cév. Pokud změní svůj životní režim, začnou pravidelně cvičit a zdravěji jíst, pak se to velmi pozitivně ukáže na jejich zdraví a kondici.

Foto: Profimedia.cz

I ženy po přechodu, které se potýkaly se skokovým nárůstem hmotnosti, mohou svůj stav velmi snadno zvrátit změnou životního stylu.

Článek

Tuková tkáň jako zásobárna energie měla smysl dříve, dnes už většina lidí nehladoví. Tuk vytváří řadu molekul, které poškozují stěny cév a podporují tvorbu sraženin. Hubnutí množství těchto molekul prokazatelně snižuje, a klesá tak i riziko kornatění tepen.

V poslední době se prokázalo, že buňka, která je součástí bílých krvinek (monocyt), průchodem tukovou tkání mění své základní vlastnosti, a stane se tak mnohem náchylnější k poškozování stěny cév. Může tak způsobovat vznik aterosklerózy. Ateroskleróza je choroba, která způsobuje srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici. Na tato onemocnění umírá více než polovina lidí.

"Když rozumným způsobem snížíme nadměrné množství tuku, tak všechny negativní vlivy včetně zvýšení krevního tlaku, sklonu k cukrovce a zvýšené pravděpodobnosti infarktu nebo mozkové mrtvice snížíme," vysvětluje Poledne.

Stárnout se dá bez tloustnutí 

Podle profesora ani neplatí, že když člověk stárne, musí nutně tloustnout. Přesto své tloustnutí mnoho lidí přičítá právě věku.

Ze studie z IKEMu však vyplynulo, že i ženy po přechodu, které se potýkaly se skokovým nárůstem hmotnosti, mohou svůj stav velmi snadno zvrátit změnou životního stylu.

Studie zahrnovala desetitýdenní dietu a třikrát týdně hodinu cvičení. Ženy zhubly v průměru o 4,5 kilogramu, většina z toho byl čistý tuk. Poklesla jim hladina "zlého" LDL cholesterolu i krevního cukru. Ženy po přechodu reagovaly na změnu životního stylu výrazněji a hubly úspěšněji než ženy před menopauzou.

Odborníci doporučují chodit pěšky, rekreačně sportovat, jíst pestrou a pravidelnou stravu, živočišné tuky nahradit rostlinnými a hlídat si tělesnou hmotnost.

Reklama

Související témata:

Související články

Přílohy si můžete dopřávat i při hubnutí

21. 10. 2010, 8:00

Začínáte s hubnutím a stojíte před dilematem: brambory, nebo rýži. Tmavé pečivo, nebo zeleninu. Nemluvě o přílohách, jež odborníci kolikrát ani přílohami...

Výběr článků