Šampióni NBA se museli poklonit Králům

– NEW YORK

V šlágru Západní konference NBA porazilo Sacramento obhájce titulu Los Angeles Lakers rozdílem osmi bodů 107:99. Sacramento mělo slibný start, ale pak začalo ztrácet dech. V úvodu zápasu dokonce vedlo nad Lakers o 15 bodů, ale po předposlední čtvrtině už domácí prohrávali.

Do závěrečné čtvrtiny nastupovali Kings s dvoubodovým mankem 66:68, ale vzepjali se k famóznímu výkonu a předváděli téměř bezchybnou hru. Během čtvrtého dějství nastříleli 41 bodů, bezchybní byli zejména při střelbě trestných hodů. "Tak ten závěr se nám skutečně povedl," hlaholil Webber, s 26 body a 11 doskoky lídr Králů.

Lakers dlouho drželi ve hře tradiční opory Kobe Bryant a Shaquille O'Neal, který v utkání zaznamenal svůj 20.000 bod v NBA. Bryant přispěl 34 body a 13 doskoky, O'Neal měl stejný počet doskoků a zaznamenal o šest bodů méně. Jenže to bylo ze strany Lakers vše, již jen Derek Fisher měl dvouciferný střelecký zápis (14). "Byli výteční. Jednoznačně nás přehráli," nehledal vytáčky O'Neal. Lakers tak zakončili svou šestizápasovou šňůru po hřištích soupeřů třetí porážkou.

Chladnokrevný Parker

Basketbalisté San Antonia získali cenný skalp Dallasu, který porazili na jeho palubovce v prodloužení 112:110. Oslavovaným hrdinou byl Tony Parker, jehož sólová akce necelé dvě sekundy před koncem zápas rozhodla.

Dvacetiletý Francouz, loni jeden z nováčků zámořské ligy, se v této sezóně rapidně zlepšil a téměř zdvojnásobil svůj střelecký průměr. Ještě znatelněji se vylepšilo jeho postavení v týmu, v němž pomalu přebírá roli vůdce útoku, kterou dosud zastával Tim Duncan.

Právě Parker měl v závěrečných sekundách normální hrací doby v rukou vítězný koš, ale minul. Necelé dvě sekundy před koncem prodloužení však prošel obranou Dallasu a chladnokrevně zpečetil skóre na 112:110 pro Spurs. "Zprvu jsem uvažoval o tom, že přihraju Timmymu (Duncanovi), ale nebyl volný," líčil Parker poslední akci zápasu. "Hodně jsem si věřil a věděl jsem, že to dám. Jen jsem musel jednat rychle, protože za mnou spěchali Bradley s Nowitzkým," dodal.

Nejlepším střelcem domácích Mavericks byl Nick Van Exel, který nastřílel 35 bodů. Němec Dirk Nowitzki zaznamenal jen o bod méně a navíc si na konto připsal dvanáct doskoků.

4. Portland442464,7
5. Minnesota442662,9