Hlavní obsah

V Minsku opět demonstrují desetitisíce lidí. Policie zatýká

6. 9. 2020, 15:48 – Minsk • Aktualizováno 6. 9. 2020, 16:01

V běloruském hlavním městě Minsku znovu protestují desítky tisíc lidí proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi. Informoval o tom zpravodajský server Tut.by. Zadrženo bylo nejméně 100 lidí, oznámilo ministerstvo vnitra. Demonstrace se konají i v dalších běloruských městech.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Protesty v BěloruskuVideo: Reuters

 
Článek

Prezident se potýká s vlnou protestů a stávek poté, co jej úřady minulý měsíc prohlásily vítězem prezidentských voleb z 9. srpna. Podle opozice byl ovšem výsledek zmanipulovaný a neuznala ho mimo jiné ani EU.

Lukašenko volební podvody popírá a nejeví žádné známky ochoty k ústupkům.

Lukašenko obvinil Prahu, že podněcuje protesty, a Berlín, že si vymyslel otravu Navalného

Evropa

Policie sleduje úředně nepovolený pochod demonstrantů Minskem ve velkém počtu. Disponuje i obrněnou technikou, která je rozmístěna na strategických místech metropole. Pouze Lukašenkovu rezidenci, kam část demonstrantů zamířila, střeží deset obrněných transportérů, uvedla agentura Interfax.

Foto: Profimedia.cz
Foto: Profimedia.cz

Pochod demonstrantů Minskem

Lidskoprávní organizace Vjasna podle AFP sdělila, že v centru Minsku bylo zadrženo nejméně 37 osob. Ministerstvo vnitra později informovalo o nejméně stovce zadržených.

Podle Interfaxu několik osob utrpělo zranění při potyčkách u minského závodu na traktory MTZ.

Demonstrace a policejní zásahy i v dalších městech

Protesty se odehrávají v dalších běloruských městech, mimo jiné v Grodnu, Brestu, Mogilevu či Bobrujsku.

V Grodnu na hranici s Polskem a Litvou uniformovaní policisté zaútočili na demonstranty a rozehnali jejich shromáždění. Podle agentury DPA použili i slzný plyn.

Na sociálních sítích kolovaly snímky, jak jsou policisty odvlékány i postarší ženy. Zatýkání se podle tut.by odehrálo i v Brestu.

Těžkooděnci vyrazili proti demonstrantům v Minsku, ženy si před ně klekají

Evropa

Česko se rozhodlo poskytnout zdravotní péči a rehabilitaci pro Bělorusy zraněné při protestech po srpnových prezidentských volbách, a to prostřednictvím zdravotně humanitárního programu Medevac. Přepraví je česká armáda, veškeré náklady na dopravu i pobyt uhradí ČR.

Zraněné Bělorusy přiveze armáda do Česka na léčení

Evropa
Foto: Profimedia.cz

Policejní šiky v Minsku připravené proti demonstrantům

Reklama

Související články

Kreml by síly do Běloruska vyslal bez ptaní

1. 9. 2020, 4:25

Pokud vyslání ruských sil do Běloruska bude nezbytné, nebude to vyžadovat ani souhlas horní komory ruského parlamentu, protože s pomocí spojenců počítají již...

Výběr článků