Hlavní obsah

Asad se opřel do Evropy, podle něj zmizela z politické mapy světa

6. 10. 2016, 21:06 – Damašek

Syrský prezident Bašár Asad kritizoval Evropu za její pasivitu a podléhání vlivu Spojených států. V rozhovoru s dánskou televizí řekl, že Evropa není v současné době na mezinárodní scéně přítomná. O nečinnosti Evropské unie v Sýrii se ve středu hovořilo také v Evropském parlamentu.

Foto: SANA/Handout, Reuters

Syrský prezident Bašár Asad

Článek

"Celá Evropa chybí na politické mapě nejméně od roku 2003, po invazi do Iráku. Musí následovat Američany," řekl Asad. Dodal, že některé evropské země se dokonce "neodvažují provádět svou vlastní nezávislou politiku". Syrský prezident také řekl, že Evropané nejsou pro Sýrii nepřátelé. Je podle něj třeba rozlišovat mezi národy a politikou vlád.

Někteří europoslanci na středečním jednání Evropského parlamentu kritizovali EU za pasivitu v Sýrii. Guy Verhofstadt z Belgie prohlásil, že Evropa neudělala pro umírněnou syrskou pozici nic. Zástupce slovenského předsednictví Ivan Korčok prohlásil, že EU usiluje o zastavení konfliktu, ale zaměřuje se podle něj hlavně na humanitární pomoc, protože není vojenským hráčem. Italský europoslanec Fabio Massimo Castaldo řekl, že navzdory tomu, že Evropa dodává humanitární pomoc a přijímá uprchlíky, nemá možnost ovlivnit zásadní rozhodnutí.

Slibuje dohody s povstalci a amnestii

Asad v rozhovoru také řekl, že si přeje, aby armáda dobyla území celé Sýrie a že k tomu využije lokální dohody o příměří a amnestii. Žádná umírněná opozice podle něj v Sýrii neexistuje.

Syrskému režimu, který má podporu Ruska a šíitských skupin z Libanonu a Íránu, se podařilo dohodnout se s povstaleckými bojovníky v několika místech, které předtím armáda obléhala.

Podle analytiků a agentury Reuters by se totéž mohlo stát v Aleppu. Syrská armáda ve středu oznámila, že omezí nálety na Aleppo, aby umožnila humanitární dodávky. Vyzvala bojovníky a jejich rodiny, aby z města odešli. V opačném případě čelí podle armády "nevyhnutelnému osudu".

Útoky na nemocnice? O ničem nevím, tvrdí Asad

K dotazu, proč jsou terčem útoků také nemocnice, civilní domy a zdravotníci, Asad v rozhovoru řekl, že o takových útocích neví. "Naší politikou není ničit nemocnice nebo školy a podobné objekty. Jestliže na něco z toho armáda útočí, pak je to omylem," řekl.

Obvinil USA, že nemají zájem dosáhnout příměří za podmínek, které by umožnily útočit na Frontu dobytí Sýrie (bývalou An-Nusru napojenou na Al-Káidu). Podle prezidenta je tato skupina pro USA "kartou", kterou si střeží. USA měly podle zářijové dohody o příměří pomoci oddělit umírněnou opozici od Fronty dobytí Sýrie, ale nepodařilo se jim to. Stejná slova volí i Rusové, přitom zmíněná organizace v USA je řazená k teroristickým skupinám.

USA neúspěch dohody o příměří připisují Rusku a Sýrii, protože to byla právě jejich letectva, která obnovila útoky.

Anketa

Měly by armády států EU bojovat v Sýrii?
Ano
10,9 %
Ne
89,1 %
Celkem hlasovalo 3961 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků