Hlavní obsah

V kontinentální Austrálii se narodili tasmánští čerti. Po třech tisíciletích

30. 5. 2021, 9:08

Sedm ďáblů medvědovitých, známých též jako tasmánští čerti, přišlo na svět ve volné přírodě pevninské Austrálie. Něco takového se povedlo poprvé za více než 3000 let, napsala agentura Reuters s odkazem na australskou ochranářskou organizaci Aussie Ark.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: V australské divočině se po více než 3000 letech narodili tasmánští čertiVideo: Reuters

 
Článek

Tasmánští čerti se už loni po zhruba 3000 letech vrátili do přírody v kontinentální Austrálii. Ochránci přírody tehdy vypustili celkem 26 dospělých jedinců do oplocené 400hektarové přírodní rezervace národního parku Barrington Tops severně od Sydney.

V rezervaci nemají být žádní predátoři, potravu a vodu si však ďáblové medvědovití musejí obstarávat převážně sami. Ochránci věří, že jde o důležitý krok k plnému návratu tasmánských čertů do volné přírody australské pevniny.

Největší evropský savec se vrátil do přírody. Po sto letech

Věda a školy

Zástupci skupiny Aussie Ark, která na projektu spolupracovala s organizacemi Global Wildlife Conservation a WildArk, uvedli, že nová mláďata jsou v dobrém zdravotním stavu a v příštích několika týdnech se bude nadále sledovat jejich růst a prospívání.

Rakovina tváře

Masožravý vačnatec ďábel medvědovitý vymizel z divoké přírody pevninské Austrálie podle vědců nejspíše kvůli psům dingo, původním obyvatelům i devastujícímu suchu. Skončil „uvězněný“ na ostrově Tasmánie, což je nyní  stejnojmenný australský spolkový stát. Do ostrovní Tasmánie při jižním pobřeží Austrálie se „čerti“ uchýlili zřejmě již před třemi tisíci lety.

V Tasmánii, kde na ně lidé pohlíželi jako na škůdce domácích zvířat, byli navíc hubeni až do roku 1941, kdy je vláda začala chránit.

Čeští vědci pomohli objasnit záhadná úmrtí orlů v USA. Ptákům se začíná dařit

Věda a školy

Avšak jejich počty i na ostrově od 90. let minulého století dramaticky klesaly, a to kvůli nakažlivé formě rakoviny tváře. Obličejové nádory zdecimovaly populaci ze zhruba 140 tisíc na 20 tisíc jedinců a Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) považuje tasmánské čerty za ohrožený druh. Na tzv. Červený seznam IUCN byli zařazeni v roce 2008.

Foto: Profimedia.cz

Ďábel medvědovitý (Sarcophilus harrisii) neboli tasmánský čert

Ochránci zvířat se léta snaží zvýšit jejich počet, upozorňují i na roli tasmánských čertů coby predátorů, kteří udržují v rovnováze počty invazivních druhů jako lišky či volně žijící kočky, čímž vlastně chrání menší zvířecí druhy a biodiverzitu.

V pražské zoo se zabydlují tasmánští čerti

Koktejl

Ďábel medvědovitý (Sarcophilus harrisii) neboli tasmánský čert je jediný žijící druh rodu Sarcophilus a od vyhubení vakovlka roku 1936 i největší žijící dravý vačnatec. Vzhledem připomíná malého, nicméně svalnatého a zavalitého psa. Přezdívku ďábel získal zejména kvůli typickému intenzivnímu vřískotu, který vydává. Dosud žil už jen v Tasmánii, jeho kosterní pozůstatky ale lze nalézt prakticky po celé Austrálii.

Reklama

Související články

Češi popsali nový rod žáby z Konga

28. 4. 2021, 11:53

Tým zoologa Václava Gvoždíka objevil a popsal nový rod rákosničkovité žáby žijící v pralesích středního Konga. Popis nového nikoli jen druhu, ale přímo rodu...

Výběr článků