Hlavní obsah

Oteplování požene živočichy a rostliny na sever, třetina vymře

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Oteplování planety přinutí velký počet živočišných a rostlinných druhů stěhovat se víc na sever nebo do větších výšek, ale třetina z nich to nezvládne dost rychle a vymizí. Uvádí se to ve studii, o které v úterý informovala agentura AFP.

Foto: Thomas Mukoya, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Studii vypracovala skupina vědců pod vedením Scotta Loarieho ze Stanfordovy univerzity a Davida Ackerlyho z Berkeley ve Spojených státech.

Vědci vypočítali, že průměrná rychlost přesunu přirozeného prostředí jednotlivých druhů na sever dosáhne během tohoto století 0,42 kilometru za rok. Tento průměr ale v sobě skrývá velké rozdíly: pro jehličnaté lesy z horských tropických a subtropických oblastí to bude jen 0,08 kilometru, zatímco u zaplavovaných prérií, mangrovových oblastí a pouští to bude až 1,26 kilometru. Kromě toho v horském prostředí stačí přesun o několik metrů výš, zatímco v rovině je potřeba počítat s mnohem delšími přesuny.

V cestě bude stát člověk

Problém je, že četné druhy nebudou schopny udržovat s tímto tempem krok. "U asi třetiny prostudovaných životních prostředí bude přesun rychlejší, než jsou nejoptimističtější předpoklady možností migrace rostlin," uvádí se v komuniké Kalifornské akademie věd.

Situaci zhoršuje to, že velkou část přirozeného životního prostředí jednotlivých druhů narušil člověk, takže četné druhy "nebudou mít kam jít".

Přírodním rezervacím, které, za předpokladu, že jsou dost velké, umožňují proti tomuto narušování bojovat, hrozí nebezpečí, že se z nich "odstěhují" druhy, které mají tyto rezervace chránit.

Stanfordova univerzita v jiném komuniké podle AFP upozorňuje, že za sto let bude v celosvětovém měřítku schopna udržet nynější klimatické podmínky jen méně než desetina chráněných oblastí.

Reklama

Související články

Z Kilimandžára mizí sněhová pokrývka

Sněhy na Kilimandžáru, které v jedné ze svých povídek zvěčnil i Ernest Hemingway, by brzy mohly být minulostí. Podle nejnovějšího výzkumu vědců Ohijské státní...

Tání grónských ledovců se urychluje

Ledová pokrývka Grónska taje mnohem více a rychleji, než v předchozích letech a výrazně tak přispívá ke zvyšování hladiny světových oceánů, uvedl časopis...

Zemi hrozí oteplení o šest stupňů Celsia

Průměrná teplota na planetě Zemi by se mohla v budoucnu zvýšit až o šest stupňů Celsia, pokud lidstvo nezačne okamžitě snižovat emise CO2, uvádí nová analýza....

Výběr článků

Načítám