Hlavní obsah

Šafrány na Valašsku pokvetou asi do neděle

Novinky, Blanka Kovandová

Tisíce křehkých květů šafránů rozkvétají každoročně na přelomu března a dubna na několika lokalitách Hornolidečska. Asi nejvíce místy s touto chráněnou rostlinou se může chlubit obec Lačnov, ale k jarní vycházce vybízí ještě řada jiných právě kvetoucích lokalit.

Foto: archív ČSOP Valašské Meziříčí

šafrán

Článek

Milovníci přírody, kteří by šafránové koberce chtěli vidět na vlastní oči, mají nejvyšší čas – kytky pokvetou podle odhadů Milana Orálka z ČSOP ve Valašském Meziříčí asi jen do neděle.

Nejznámější a také nejdostupnější je určitě louka šafránů bělokvětých (Crocus albiflorus) hned za základní školou v Lačnově. Ale skutečně nejrozsáhlejší jsou Sucháčkovy paseky na okraji obce. Šafrány ale rostou i v obcích Smolina nebo Pozděchov.

Nejpozoruhodnějším místem výskytu jsou ale Vařákovy paseky na rozhraní Pozděchova a Lačnova. „Zde, v nadmořské výšce přes 700 metrů, najdeme na okraji lesa ve správě LČR loučku s více než tisícem každoročně kvetoucích šafránů. Přitom ještě v roce 1997 zde byly nalezeny pouhé čtyři kvetoucí šafrány,“ popsal Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody a dodal, že původní významná lokalita byla prakticky zničena pastvou jalovic.

„V té době začal Český svaz ochránců přírody s podporou LČR o toto místo pravidelně pečovat. Loučku jsme oplotili, dvakrát ročně kosili a odstraňovali náletové rostliny. A za 15 let cílevědomé péče se nám místo odměnilo rozmnožením šafránů do tisíců,“ popsal ochránce.

Šafrány, stejně jako orchideje, se totiž na Valašsku vyskytují právě jen na vypásaných či kosených, ale nehnojených loukách.

Výběr článků

Načítám