První den atletického halového šampionátu přinesl hodnotné výkony

Z pověření Českého atletického svazu upořádal atletický klub SSK Vítkovice pod vedením ředitele závodu Oldřichem Zvolánkem halové Mistrovství České republiky mužů a žen pro rok 2019. Již první den přinesl velmi hodnotné výsledky.

Halové Mistrovství České republiky mužů a žen 16.2.2019 Plakát: zdroj SSK Vítkovice.

Závody byly zahájeny v atletické hale v Ostravě v sobotu 16. února ve 13.00 hodin závodem ve skoku vysokém.

Pořadatelé David Bor, vedoucí projektu, Tomáš Janků, delegát ČAS, Ladislav Kňákal, technický delegát, Oldřich Zvolánek, ředitel závodu, a Aleš Novotný, hlavní rozhodčí, připravili pro sobotní program jedenáct finálových disciplín. Další disciplíny se běžely v rozbězích a finále bude v neděli 17. února od 11.00 hodin.

V běhu na 60 metrů překonal člen AK SSK Vítkovice Zdeněk Stromšík rekord mistrovství České republiky v hale výkonem 6,64 sekundy. Druhou příčku obsadil Pavel Maslák (Dukla Praha) za 6,76 a na třetím místě se umístil Jan Veleba (Dukla Praha) - 6,74.

Ve stejné disciplíně žen vyhrála Klára Seidlová (USK Praha) v čase 7,26 před Nikolou Bendovou (Olymp Praha) - 7,50 a třetí Lucii Domskou 7,57.

Ve finálovém běhu na 60 překážek žen zvítězila Helena Jiranová 8,31, na druhém místě doběhla Lucie Koudelová 8,31 a třetí Kateřina Dvořáková 8,37 - všechny USK Praha. Ve stejné disciplíně vyhrál Michal Brož (Dukla Praha) - 7,94, druhý doběhl Jiří Sýkora (PSK Olymp Praha) - 7,95. Třetí příčku obsadil Marek Lukáš (PSK Olymp Praha) za 7,99 sekund.

Napínavé závody v kategorii žen byly ve skoku dalekém. Závodnice na předních místech se pokoušely atakovat šestimetrovou hranici. Nakonec se to podařilo jen vítězce Anně Křížkové z AK Škoda Plzeň, která skočila 610 cm. Druhé místo obsadila Eliška Klučinová (USK Praha) výkonem 598 cm před třetí Michaelou Kučerovou (USK Praha) - 597 cm.

Je dobré poznamenat, že Eliška Klučinová startovala také ve vrhu koulí - 13,64 m a v běhu na 60 metrů překážek - 8,67 s.

Ve skoku o tyči se prezentovalo 12 atletů. Ve finálovém klání nad pět metrů se ovšem utkali pouze čtyři. Jako první z nich skončil na výšce 507 cm Dan Bárta z Dukla Praha. Další tři společně skočili 522 cm a pokoušeli se přeskočit výšku 544 cm. To se jim nepodařilo.

Zvítězil Michal Balner, který zdolal výšku 522 napoprvé, před Janem Kudličkou 522 cm, oba Dukla Praha. Na třetím místě se umístil Matěj Ščerba (AK Ústí nad Labem), taktéž 522 cm.

V závěru sobotního programu se běžela trať na 3000 m. V kategorii žen vyhrála s přehledem závodnice Kristina Mäki z PSK Olymp Praha v čase 9:21,43 před Lucií Sekanovou z USK Praha 9:23,12 a třetí Terezou Hrachovou AK Škoda Plzeň - 9:43:45.

Další výsledky:

3000 m metrů muži: 1. Jan Friš (Dukla Praha) 8:22,09, 2. Damián Vích (Dukla Praha) 8:26,51, 3. Jáchym Kovář (Dukla Praha) 8:27,92.

Skok vysoký muži: 1. Marek Bahník (Sokol Hradec Králové) 220 cm, 2. Matyáš Dalecký (TJ Sokol Kolín Atletika) 212 cm, 3. Petr Pícha (TJ Sokol České Budějovice) 208 cm.

Koule žen: 1. Markéta Červenková (USK Praha) 16,58 m, 2. Gabriela Pallová (SSK Vítkovice) 15,46 m, 3. Jana Kárniková (Hvězda Pardubice) 15,04 m.

Trojskok muži: 1. Jiří Vondráček (Hvězda Pardubice) 16,03 m, 2. Ondřej Vodák (OSK UN Brno) 15,42 m, 3. Zdeněk Kubát (USK UN Brno) 15,21 m.