Hlavní obsah

Galerie Kaple představuje vyšívané obrazy a textilní sochy Vlasty Žákové

31. 12. 2013, 9:14
Novinky, Vlasta Červenková

Galerie Kaple ve Valašském Meziříčí představuje výraznou autorku slovenské výtvarné scény, Vlastu Žákovou, která bourá obecné chápání textilního obraz. Zhlédnout lze již velmi známé velkoformátové obrazy a plastiky, ale i aktuální tvorbu umělkyně. Výstava s názvem Friday Night Highlights potrvá do 24. ledna.

Foto: archív autora - Vlasta Žáková

Plačící, měkká plastika, textil, 2010

Článek

Vlasta Žáková patří do řady výtvarníků, jejíž vizuální projev se vyznačuje především novou koncepcí obrazů, soch a měkkých objektů. Charakteristickým znakem její tvorby je interpretace malby prostřednictvím textilu a hledání různorodých možností textilního odvětví. Tímto způsobem razí novou cestu v současném umění.

Rafinovaným a také velmi přesným postupem ručního a strojního šití, textilním vrstvením a stínováním za pomocí látek a nití, dotváří přesvědčivou iluzi kresby.

V jedné části své tvorby parafrázuje formy tradičního vyšívání, které vždy poskytovalo především dekorativní a vzdělávací funkci. Neztvárňuje žánrové scény a naivní květinové ozdoby v typických kulatých rámech nebo na dekoračních polštářích, ale ironicky vyšívá to, co se jí přímo dotýká. Jsou to fotografické momenty dekadentní zábavy, fragmenty událostí, jenž je sama očitým svědkem a představy o divokých večírcích, které bychom nikdy nenašli v pokojích našich babiček.

Nastiňuje tak problematiku vztahů, sexualitu a diskriminaci, přičemž vychází také z fotografických předloh, které nachází na internetových sociálních sítích. V záznamových vzpomínkách na nevázané večírky sonduje emocionální, psychické pochody a vypětí aktérů.

Expresivní podání niťokresby podtrhuje jejich afektované až agresivní pózy a gesta v podnapilém stavu. Fáze nadšení a snad i upřímná oslava socio-kulturní zábavy tohoto typu, která se vyznačuje dynamickou barevností figurálních kompozic, se nám záhy předefinuje na pohled osob zničených vyčerpáním, vyprahnutím po mejdanu a kritickým uvědomováním si sebe sama. Žáková tak upozorňuje na negativní image a devastaci mladých lidí pod falešnou vizí a de facto evokuje pohoštění, které nikam nevede.

Vlasta Žáková žije a tvoří v Bratislavě. V letech 2000 – 2006 absolvovala Fakultu umění Technické univerzity v Košicích a studijní pobyt na Fakultě umění VUT v Brně. Prezentovala svou tvorbu na mnohých výstavách doma i v zahraničí. Roku 2007 byla finalistkou Ceny Egoart, roku 2009 získala čestné uznání na bienále mladého umění Skúter II, GJK Trnava a v roce 2008 a 2010 se stala finalistkou ceny ČEZ 333, kterou uděluje Národní galerie Praha. 

Reklama

Související témata:

Výběr článků