Hlavní obsah

Žalobci vytáhli těžký kalibr: Aktéři v kauze Nagyová jsou podezřelí ze sabotáže úřadů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) už od března 2012 prověřuje případ kolem bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové (nyní Nečasové) pro podezření ze sabotáže klíčových českých úřadů. V policejním spisu se vedle Nagyové objevují jména lobbistů Ivo Rittiga a Romana Janouška.

Foto: Reuters

Jana Nagyová na kongresu ODS v Brně v listopadu 2012

Článek

V čele organizované skupiny stál podle žalobců bývalý náměstek vrchního státního žalobce v Praze Libor Grygárek a exnáměstek ministra vnitra Michal Moroz. Napsala to v pondělí Mladá fronta Dnes (MfD) na základě informací ze spisu.

Moroz deníku řekl, že takové podezření považuje za absurdní. Grygárkovi zatím policie sdělila obvinění ze zneužití pravomoci v kauze kolem lobbisty Janouška. Grygárek už dříve obvinění označil za nepravdivé a bez opory v důkazech.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Cílené obsazování postů ve státní správě

Žalobci spatřují podstatu případu v tom, že organizovaná skupina lidí se cíleně snažila obsazovat klíčové posty ve státní správě tak, aby z toho měla užitek a současně i krytá záda. Aktéři podle nich "úmyslně poškozovali ústavní zřízení nebo obranyschopnost České republiky", píše deník. Cílem prý bylo paralyzovat činnost policie a státního zastupitelství tak, aby pachatelé finanční kriminality nemohli být potrestáni.

"Nejméně od roku 2011 ve společném úmyslu poškodit ústavní zřízení se cíleně snaží o ovládnutí významných pozic ve státě. A to zejména na ministerstvech spravedlnosti a vnitra, v soustavě státního zastupitelství, na vedoucích pozicích v policii a případně v dalších institucích," tvrdí žalobce Rostislav Bajger.

Na fakt, že podstata kauzy Nagyová netkví v jednotlivých větvích případu, tedy v údajném zneužívání vojenské rozvědky, údajném uplácení poslanců ani v údajném napojení lobbistů Rittiga a Janouška na státní podniky, upozornil už dříve šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Hovořil v této souvislosti o klientelistickém systému založeném na propojení mnoha aktérů.

Reklama

Související články

Ištvan dokončil obžalobu Jany Nagyové

Olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan dokončil obžalobu někdejší šéfky kabinetu Petra Nečase Jany Nagyové, nyní Nečasové. Zatím ji ještě nepodal. Uvedla to ve...

Výběr článků

Načítám