Hlavní obsah

Ministra vnitra Grosse vyslýchala policie kvůli kauze D47

2. 12. 2003, 19:31 – PRAHA

Zhruba dvě hodiny vypovídal ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD) v kauze výstavby dálnice D47. Po výslechu pouze řekl, že "podal vysvětlení policii" přímo ve svém úřadu, tedy na ministerstvu. Další podrobnosti neuvedl. "To je všechno, co se k tomu asi dá nyní sdělovat," dodal.

Foto: archiv muzea
Článek

Protikorupční služba zjišťuje, zda rozhodnutí vlády Miloše Zemana (ČSSD) udělit zakázku na výstavbu dálnice neprovázely úplatky. Případem se začala zabývat na základě rozhovoru, který poskytl médiím ministr dopravy Milan Šimonovský. Podle něho byla smlouva uzavřena předčasně.

Policie hodlá vyslechnout všechny členy vlády, která tehdy o zakázce rozhodovala. Již vyslechla bývalého ministra financí Pavla Mertlíka a tehdejšího ministra práce a sociálních věcí (nyní premiéra) Vladimíra Špidlu. Vyslechnut má být také expremiér Miloš Zeman.

Vláda loni v červnu bez výběrového řízení rozhodla, že dálnici z Lipníka nad Bečvou k polským hranicím postaví za 125 miliard korun firma Housing (H). Smlouvu uzavřel tehdejší ministr dopravy Jaromír Schling, aniž předtím vypsal výběrové řízení na investora. Podle něj však šlo o pilotní projekt, a proto nebylo možné tendr vypsat.

Bývalý ministr je v okruhu podezřelých

Schling je podle policejní vyšetřovací verze v okruhu podezřelých. Podle obvodního státního zástupce Pavla Suchánka, který na vyšetřování kauzy zpočátku dohlížel, policie vyčíslila minimální případnou škodu na 650 miliónů korun. Suchánek již dříve uvedl, že při právní kvalifikaci trestného činu může jít o různé formy úplatkářství nebo porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Policie se zabývá finanční stránkou výstavby, zjišťuje cenu díla a to, zda nebyla proti konkurenčním návrhům nadhodnocena. "Pokud se prokáže, že tam byly nižší nabídky, tak tam nepochybně důvodné podezření je," řekl Suchánek před časem.

Kauzou se zabývá i zvláštní vyšetřovací komise Sněmovny. Špidlova vláda v dubnu rozhodla, že dohodu se společností H vypoví a projekt realizuje sama. Namísto 125 miliard plánovaných H by měl projekt vyjít na 80 až 85 miliard korun a termín uvedení do provozu by se měl zkrátit o rok na konec roku 2008.

Reklama

Související články

Arbitráž kvůli D47 zatím nehrozí

9. 4. 2003, 14:22

Konsorcium Housing & Construction CZ (H&C) zatím nepočítá s arbitráží proti České republice kvůli vypovězení dohody o stavbě dálnice D47. Předpokládá však,...

Výběr článků