Hlavní obsah

Hamé kupuje za 4,7 miliardy norská firma Orkla

11. 12. 2015, 8:27 • Aktualizováno 11. 12. 2015, 9:04

Norská firma Orkla podepsala smlouvu o koupi výrobce potravin Hamé za 175 miliónů eur (4,7 miliardy korun). Transakci nyní ještě posoudí antimonopolní úřady. Orkla už vlastní například Vitanu. V pátek to sdělil mluvčí Vitany Milan Linka.

Foto: Hamé

Výrobky Hamé na prodejně

Článek

Prodávající společností je kapitálový holding Decapterus S.à.r.l. se sídlem v Lucembursku. Kupní cena bude uhrazena z existujících úvěrů.

Orkla ve střední Evropě vedle Vitany vlastní rakouskou společnost Felix a rumunskou Orkla Foods Romania. "Silnější pozice ve střední Evropě zajistí Orkle prostor pro další růst na těchto trzích," řekl k transakci viceprezident společnosti Orkla Atle Vidar Nagel-Johansen.

Převzetím Hamé zdvojnásobí Orkla svůj obrat ve střední Evropě, uvedl mluvčí Linka. Hamé loni vykázala tržby 4,9 miliardy korun a čistý zisk 234 miliónů Kč. Téměř 70 procent tržeb je z České republiky a Slovenska.

Média v minulosti spekulovala vedle Orkly také o dalších uchazečích o Hamé. Zájem měl údajně fond Hartenberg, který hospodaří se soukromými miliardami ministra financí Andreje Babiše (ANO), nebo chorvatská potravinářská skupina Podravka.

Deset závodů a 2400 zaměstnanců

Hamé má v Česku a na Slovensku vedoucí pozici na trhu u paštik, hotových jídel, konzervované zeleniny, džemů a dětské výživy. Mezi nejznámější značky firmy se sídlem v Kunovicích na Uherskohradišťsku patří Hamé, Májka, Znojmia a Otma.

Silnou tržní pozici u paštik má Hamé také v Maďarsku, Rumunsku a Rusku. Firma má zhruba 2400 zaměstnanců a deset výrobních závodů.

Orkla je předním dodavatelem značkového spotřebního zboží a řešení v oblasti potravin, drogistického zboží a pekárenství ve Skandinávii, v Pobaltí, na některých trzích ve střední Evropě a v Indii. S akciemi Orkly se obchoduje na burze v Oslu, kde je i centrála firmy. Skupina Orkla měla loni zhruba 13 tisíc zaměstnanců a její roční obrat činil 30 miliard norských korun (85,5 miliardy Kč).

Reklama

Související články

Prodeje Hamé na Ukrajině spadly o 90 procent

26. 8. 2015, 23:47

Potravinářská společnost Hamé v letošním prvním pololetí meziročně zvýšila tržby o 14 procent na 2,9 miliardy korun. Tomuto vývoji pomohl hlavně 12procentní...

Výběr článků