Hlavní obsah

Nejtajemnější místo Mauritia je Chamarel: Země tu má sedm barev a nevíme proč

19. 3. 2013, 17:12

Mauritius – to nejsou jen luxusní resorty a krásné pláže, ale i unikátní oblast Chamarel. Uprostřed tropických hor tu najednou narazíte na kus země, který vypadá jako písečné duny. A kdyby jenom to – tyto duny jsou ještě navíc barevné. Modrá se tu střídá s fialovou, která zase přechází do červena, a nikdo pořádně neví, jaký má tento magický přírodní jev původ.

Foto: Moongateclimber

Sedm barev - tolik jich napočítáte v dunách Chamarel.

Článek

Abyste spatřili sedmibarevné duny na vlastní oči, musíte vyjet skrze hustý prales a pak úzkými serpentinami. Cestou minete i několik plantáží s kávovníky. „Takže už samotná cesta je svým způsobem zážitek,“ tvrdí cestovatelé. Nicméně ve chvíli, kdy poprvé spatříte sedmibarevný tajemný kus země, všechny předchozí zážitky vyblednou. Popsat tenhle skvost slovy „vulkanická vyvřelina“ je jako mluvit o Moně Lise jako o malůvce.

Foto: www.unesco-ic.cz

Hned vedle sedmibarevných dun padají do hloubky 100 m úžasné vodopády Chamarel.

Barevnou symfonii má na svědomí nejspíš láva

Chamarel je oblast v pohoří na jihu ostrova Mauritius nedaleko národního parku Black River. Abyste se dostali na vyhlídku, ze které sedmibarevnou půdu uvidíte, musíte si zaplatit vstupné. Stojí to ale za to – uvidíte jemně zvlněný terén, který tvarem připomíná písečné duny. Kdysi dávno to byla horká láva, která na studeném vzduchu postupně tuhla. Rozdílnými teplotami tuhnutí různých prvků pak vznikla tahle barevná symfonie.

Poznejte i blízký ostrov Reunion v článku: Réunion je impozantní horolezeckou a trekovou baštou.

Hlavní viníci - železo a hliník

Jak je možné, že má půda v oblasti Chamarel sedm barev? Na svědomí je mají dva hlavní prvky – železo a hliník. Díky nim se ve vyvřelých horninách vytvořily červené, antracitové, modré a fialové odstíny.

Články o dalších záhadných lokalitách:

Foto: ESO travel

Le Morne Brabant je další mauritijskou specialitou – skála na rovině.

Tolik vědecké vysvětlení – jak je ale možné, že se barvy tak dobře oddělily a vytvořily unikátní mapy, které jinde na světě nenajdete? To nedokáže s jistotou říct nikdo. Ještě před několika lety jste se mohli po těchto dunách rozběhnout, dnes už se na ně můžete jen dívat. To proto, že nenechaví turisté postupně tuto přírodní památku v malých lahvičkách rozkrádali. A jaké barevné vzorky si mohli odnést? Červenou, modrou, hnědou, fialovou, zelenou, růžovou a žlutou.

Chamarel je i jméno 100 metrů vysokého vodopádu

Sedmibarevné duny ale nejsou to jediné, co nádherná oblast Chamarel ukrývá. Ve zdejším pralese, který je místy zcela nedotčen civilizací a připomíná záběry z kultovní Cesty do pravěku, se z ničeho nic láme hluboká průrva. Do ní padá 100 m vysoký vodopád Chamarel. Dlouhý sloupec vody říčky St. Denis se dere z pralesa a pod skalou se tříští v azurovém jezírku, kde je možné se zchladit po dlouhém dni v tropech.

Foto: ESO travel

Mauritius je vyhledávaným místem potápěčů a milovníků pláží.

O oblasti Chamarel se říká, že je nejhezčí za východu slunce. Při západu slunce zase vynikne jiný přírodní skvost Mauritia – unikátní hora Le Morne Brabant. Osamocená stolová hora ční z poloostrova obklopeného průzračným mořem. Jestli vás zajímá, jaké legendy ukrývá, anebo jak vyhynul bájný mauritijský pták blboun nejapný, přečtěte si další článek z tohoto kouta světa Mauritius: Nádherné pláže pro romantiky a lekníny, které unesou dítě.

Inzertní sdělení: Zájezdy na Mauritius a okolí

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdy na Mauritius:

Objevte nádhernou sedmibarevnou zemi nebo lekníny, které unesou dítě! Nechte se ukolébat azurovými vlnkami kolem bílých pláží ostrova Mauritius.

Dvě je víc než jedna! Dopřejte si luxusní dovolenou na jednom z nejkrásnějších míst planety – podlehněte kouzlu Indického oceánu: Seychely a Mauritius v jednom!

Treky hornatým Réunionem v kombinaci s panenskou přírodou ostrova Mayotte. Ideální dovolená v nádherném tropickém prostředí.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o Argentině, o vodopádech Iguacu nebo o lokalitě s názvem Boží okno. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Viola Kratochvílová a Tomáš Cikán

Anketa

Dovolená na Mauritiu...
by byla super!
21,2 %
by byla super, ale je příliš drahá.
66,1 %
byla super - už jsem tam byl.
9,1 %
mě vůbec neláká.
3,6 %
Celkem hlasovalo 1866 čtenářů.

Obecné informace o Mauritiu

Ostrovní stát Mauritius leží východně od Madagaskaru a omývají ho vody Indického oceánu. Ostrov je vulkanického původu a patří k němu ještě menší ostrov Rodrigues a několik dalších ostrůvků. Kromě přírodních unikátů jako je Chamarel nebo Le Morne Brabant se na Mauritiu najdou učiněné poklady na dně moří. Ostrov je téměř kompletně obklopen korálovými útesy nejrůznějších druhů a barev a mauritijská moře jsou osídlena stovkami druhů ryb a rostlin.

Mauritijské speciality

  • vzácné známky modrý a oranžový Mauritius
  • exotické druhy ptáků a opic
  • tradiční výroba modelů starých lodí
  • výroba vynikajícího třtinového rumu
  • zdejší kreolský jazyk Morisien
  • tropické pralesy se vzácnými rostlinami
Související témata:

Související články

Výběr článků