Hlavní obsah

Maledivy: Luxus vládne i méně známým atolům, večeří se tu v podvodní restauraci

12. 1. 2013, 15:10

Dlouho stály stranou hlavního proudu turistů. Teď i na nich ale vznikají resorty, kde vám splní vše, co vám na očích uvidí, kde můžete povečeřet v luxusní podmořské restauraci, koupat se v privátním bazénu nebo snídat na obrovské terase luxusního vodního bungalovu snídani, kterou vám přiveze osobní komorník. Seznamte se s méně známými, ale pořádně luxusními maledivskými atoly!

Foto: ESO travel

Maledivy tvoří asi 1200 ostrůvků, obydlených jich je jenom hrstka.

Článek

Atoly Ari a Malé nejspíš ani není třeba představovat. Ten první je symbolem luxusu, občas téměř nepředstavitelného, dovolené v ráji, která ale stojí hříšné peníze. Právě tady vznikla vůbec první podmořská restaurace na Maledivách.

Druhý je Manhattanem Indického oceánu, na jednom z jeho ostrůvků stojí hlavní město s unikátním letištěm a přistávacími drahami. I v jeho blízkosti funguje několik velmi luxusních resortů, které těží právě z blízkosti hlavního města.

Foto: ESO travel

Dhaalu je jeden z těch méně známých atolů.

Maledivy ale tvoří celkem více než 1200 ostrovů a ostrůvků a cestovní ruch se rozhodně neomezuje jen na ty, které jsou součástí těchto dvou nejvýznamnějších atolů. Podívejte se spolu s námi na další, které je v mnoha ohledech strčí do kapsy.

Atol Dhaalu – luxus i ostrov duchů

Atol Dhaalu dal turistickému ruchu na svých 56 ostrůvcích zelenou až v roce 1996. Nicméně od té doby tu stihlo vzniknout několik kvalitních resortů. A bohužel i zaniknout. Po „Vánoční tsunami“ v roce 2004 se nepodařilo obnovit život a turistický ruch na ostrůvku Gemendhoo. Dnes je to tedy ostrůvek duchů, s minimálními stopami po tom, že tu kdy žili lidé. Jeho původní obyvatelé se přestěhovali na hlavní ostrov.

Kam jinam na "šestihhvězdičkovou" dovolenou?

Foto: ESO travel

Zapomeňte na klasický hotelový pokoj, tady se spí na vodě.

Atol Dhaalu je destinací, kterou často vyhledávají potápěči (ostatně jako celé Maledivy), a při cestě sem byste neměli minout ani „hlavní ostrov“ Kudahuvadhoo se zachovalou mešitou ze schránek korálů. Na ostrůvku Rinbudhoo na západním okraji atolu zase stojí za návštěvu šperkařské dílničky místních, kde hlavně dámy bude přecházet zrak.

Stejně jako jinde na Maledivách ani dovolená tady ale není zrovna levný špás. Týden v pětihvězdičkovém resortu v plážové, nebo vodní vile s vlastním bazénem přijde jednu osobu na 140 tisíc korun.

Na atolu Laamu si na své přijdou vyznavači historie

V minulosti tu fungovalo několik buddhistických klášterů. Ty vzaly za své po příchodu muslimů, kteří na jejich troskách vystavěli mešity. Dnes ale na atolu Laamu najdete z těchto mešit také jen trosky. Laamu a hlavně jeho ostrovy při východním okraji jsou sice jednou z nejvýznamnějších archeologických lokalit na Maledivách, ale i tak je to slabota.

Foto: ESO travel

Scenérie ostrůvků atolu Laamu berou dech.

Spoustu významných míst totiž v minulém století poničili sami místní – když na vlastní pěst hledali v ruinách ukryté poklady. Zničena tak byla (ač mnohdy nevědomky) podstatná část artefaktů, které hovořily o kultuře na Maledivách v období středověku.

Maledivy se postupně potápějí. Vznikají tedy smělé plány, jak je zachránit. Na Maledivách roste luxusní umělý ostrov ve tvaru květiny a plovoucí golfové hřiště

Atol Laamu je jižním cípem centrální části Malediv, tvoří ho 82 ostrůvků (z toho 12 obydlených) a ostrovy na jeho východním okraji jsou na maledivské poměry až překvapivě veliké. I na nich ale vyrostlo několik luxusních resortů – v čele s ekoresortem Six Senses, kde je vše z přírodních a recyklovaných materiálů. Večer tu můžete posedět buď v letním kině, nebo na střešní terase bungalovu. Tedy pokud máte na účtu více než sto tisíc.

Atol Baa – kolega souostroví Galapágy

V roce 2011 se atol Baa stal biosférickou rezervací UNESCO. Dostal se tak do společnosti ostrova Komodo, skaliska Uluru nebo souostroví Galapágy. Až tak jsou jeho přírodní scenérie unikátní. Rozsáhlé porosty mangrove, nepoškozené korály, obrovská rozmanitost živočišných druhů…

Foto: kihavah-maldives.anantara.com

Atol Baa je biosférickou rezervací UNESCO – a také rájem pro dovolenou.

V zálivu Hanifaru se každý rok páří žraloci velrybí, při vstupu do této zátoky se pak při shánění potravy shlukují stovky mant obrovských. Tento atol v západní části Malediv je jedním z těch vůbec nejkrásnějších.

A právě tady vznikla druhá podmořská restaurace na Maledivách. Je součástí resortu Anantara a na rozdíl od první podmořské maledivské restaurace Ithaa nejde o kompletně prosklenou trubici, ale o krásně designérsky řešenou restauraci, kde vás budou oči přecházet chvíli z toho, co se děje za sklem, chvíli z toho, co vám zdejší šéfkuchaři naservírují.

Foto: kihavah-maldives.anantara.com

Podvodní restaurace? Na atolu Baa vznikla už druhá svého druhu na Maledivách.

Před odletem sem si nicméně pořádně překontrolujte dostatečnou hotovost na účtu – pobyt pro jednu osobu na týden tady stojí asi 160 tisíc korun.

Více o Maledivách:

Inzertní sdělení: Prožijte svůj sen! Vydejte se na Maledivy!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů na Maledivy:

Ekoresort postavený z přírodních materiálů, ale jinak extrémně luxusní. Postavený v roce 2011 a už dnes oceněný šesti hvězdičkami. Jedno z nejluxusnějších míst planety. Takto vypadá dovolená v ráji!

Dovolená pro náročné – i co se kvality restaurací v rámci resortu týká. Komfort, soukromí i unikátní prosklená podmořská restaurace, druhá svého druhu na Maledivách. Plážové i vodní vily s vlastními bazény.

V roce 2011 nově otevřený designový resort, kde se snoubí luxus, perfektní služby a soukromí. Bydlet tady můžete v plážových nebo vodních vilách, které disponují i vlastním bazénem. Samozřejmostí jsou výborné restaurace.

Čtěte dále: 

V dalších článcích si můžete počíst o nejkrásnějších plážích Dominikány, cestovatelských předsevzetích nebo o thajských národních parcích. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán

Anketa

Kolik jste ochotní utratit za dovolenou?
Do deseti tisíc za osobu.
42,2 %
Do dvaceti tisíc na osobu.
31,4 %
Do padesáti tisíc na osobu.
10,5 %
Padesát tisíc a víc.
15,9 %
Celkem hlasovalo 1765 čtenářů.

Čtvrtý „do party“ – atol Raa

Mezi atoly, které se v posledních letech dostávají ve stále větší míře do katalogů cestovních kanceláří a kde vznikají nové a moderní resorty, patří bezesporu i atol Raa.

Ještě v devadesátých letech byl pro turisty téměř nedostupný, bez výraznějšího turistického zázemí. Pak ale došlo ke změně zdejší politiky, zahraniční investoři dostali zelenou a i tady dnes stojí několik velmi luxusních resortů.

Atolem Raa jsou de facto myšleny dva menší atoly, které leží blízko sebe. Tvoří ho asi 88 jednotlivých ostrůvků, které se rozprostírají na ploše 56x24 kilometrů. Na atolu žije asi 25 tisíc obyvatel, část z nich na hlavním ostrově Ungoofaaru.

V některých pětihvězdičkových resortech tady utratíte i 120 tisíc korun za týdenní pobyt, dostanete za ně ale třeba i privátního sluhu, který vám bude k dispozici 24 hodin denně.

Související témata:

Související články

Výběr článků