Hlavní obsah

Kamenné variace

26. 6. 2012, 18:23
Novinky, Richard Gurica, časopis Kouzlo zahrady

Přírodní kámen je jen těžko nahraditelný jakýmkoli jiným průmyslově vyrobeným dlažebním či stavebním materiálem.

Foto: Karolína Némethová

Kámen vždy dodává exteriéru atmosféru tradičního, léta zabydleného prostoru.

Článek

Pro budování chodníků, zpevněných ploch či jiných architektonických prvků se kámen hodí skvěle hned z několika důvodů. Je víceméně nezničitelný a určitá míra zvětrání a opotřebení jeho vzhledu jen prospěje. Je to přírodní materiál, který se při rozumné míře použití stane organickou součástí každého typu exteriéru. A pokud jsou kamenné prvky i součástí architektury samotného domu, je to jen lepší.

Kámen má mnoho odstínů a struktur a jeho přítomnost dodává uživatelům dvora pocit harmonického souznění s přírodou. Potěší přirozená protiskluzová struktura jeho povrchu, nízká nasákavost, tvrdost a odolnost vůči mrazu.

Foto: Petr Živný

Dlážděný dvůr vám i za deště umožní dojít pod pergolu, aniž byste si ušpinili boty

Chodníky, terasy i zídky

Na dvoře najde kámen využití především jako materiál pro dláždění pochůzných ploch, chodníků, cestiček, příjezdových cest nebo teras pro posezení. Můžete ho klást na sucho do mělkého výkopu na zhutněný podklad s ponecháním těsných spár, které se zasypou pískem. Rovněž ho můžete pokládat do betonu a mezery mezi jednotlivými nášlapnými kameny spárovat zdicí maltou.

Existuje několik druhů kamene, který lze takto využít, ale pro české dvory je snad nejtypičtější pískovec, dostupný v několika barevných odstínech. Na dlažbu se používají jednak přírodní „placáky“, ale také ploché kameny, štípané v lomech z velkých bloků. Ty mají na rozdíl od šlapáků mírně „strojovou“ strukturu povrchu a lze s nimi dosáhnout rovnějších ploch. Klasické šlapáky zase působí přirozeněji.

Štípané ploché kameny je možné využít i pro obezdění soklů či zahradních sklípků. Na mnoha dvorech najdete také dlažbu z klasických žulových kostek. Pokud je položena důkladně, je téměř nezničitelná, ale vyžaduje péči, zejména likvidování prorůstající trávy.

Foto: Martin Mašín

Pro schody se mohou použít velké placáky, kladené na sucho

Lom nebo hobbymarket

Kromě cest či chodníků se kámen hodí i pro stavbu nejrůznějších suchých zídek, obrubníků, případně na zídky a obklady zpevněné zdicí maltou. Ke stavbě nižších zídek nebo podezdívek plotů se hodí i takzvané haklíky, což jsou štípané kameny o výšce zhruba čtyř až deseti centimetrů a délce do čtyřiceti centimetrů. Větší kameny nepravidelných rozměrů jsou vhodné na stavby vyšších opěrných suchých zídek a jejich rozměry i hmotnost zajistí těmto stavbám stabilitu bez nutnosti spojování jednotlivých kamenů maltou.

Foto: Pavel Veselý

Kámen je možné využít i na doplňkové stavby typu opěrných zídek

Většina lidí nemá to štěstí, aby měla dostatek kamene k dispozici na vlastním pozemku. Vyplatí se nakupovat ho v blízkých lomech. Zajímavé nabídky včetně možnosti rozebrání zbytků nějaké kamenné stavby za výhodnou cenu se občas objevují v inzerátech.

Pokud se rozhodnete nakoupit importovaný kámen na paletách v hobbymarketu, dostanete obvykle štípané kameny s poměrně nízkou výškou. Jejich použití vyžaduje o to pečlivěji vyrovnaný a důkladněji zhutněný podklad.

Reklama

Související články

Na závlahy s fištrónem

29. 5. 2012, 19:48

Voda je bezesporu základem péče o každou zahradu. Na vhodný způsob zavlažování a vůbec na přívod vody musíme pamatovat už při zakládání zahrady.

Čím zpestříme letničky v truhlících

1. 7. 2012, 10:03

Aby byly balkóny, terasy a okna veselejší, můžeme doplnit jednodruhové výsadby truhlíků, mís, koryt a dalších nádob výsadbami smíšenými. Hlavní roli sehrají...

Ve stylu Provence

13. 6. 2012, 16:34

Atriovou zahradu manželů Klimešových, vytvořenou na dvoře u klasické jihočeské chalupy, jsme navštívili na konci léta. Tou dobou kvetlo snad vše, co majitelé...

Rozkvetlý dvůr

18. 6. 2012, 9:36

Způsob užívání venkovských chalup se změnil a novou funkci má i dvůr. Ta krásná, chráněná plocha, na kterou se dá vyjít přímo ze síně třeba i v „nedbalkách“,...

Výběr článků