Hlavní obsah

Kočka potřebuje mít v bytě hřiště

16. 10. 2010, 9:00
Právo, Karolina Černá

Kočky jsou nezávislí tvorové, nevyžadují tolik pozornosti jako psi. Proto si je stále častěji pořizují pracovně vytížení lidé. Na rozdíl od psa je však nutno počítat s tím, že kočka opanuje nejen podlahu, gauč a křesla, ale také vršky skříní, květinových stěn a okna.

Článek

Příkazu běž na místo kočky nerozumějí, takže nemůžeme počítat s tím, že si budou lehat do pelíšku v místě, které jsme mu vyhradili.  Toho se dočkáme možná u starších, už pohodlnějších koček.

Mňoukající mazlík se rád plete pod nohama, nebo o něm pro změnu vůbec nevíme. Vleze všude, odhalí zákoutí bytu nebo domu, na něž jsme dávno zapomněli. Prošmejdí zóny i nad úrovní našich očí: skříně, poličky, okna, na něž se dá tak hezky šplhat po závěsech. S tímhle vším musíme počítat, než si kočku pořídíme.

Příprava terénu

Než si domů přivedeme kotě, musíme z jeho dosahu odstranit vše, co visí, do čeho může zalézt, nebo smést při pohybu po skříních. Lákadlem jsou visící elektrické šňůry, odpadkové koše bez víka. K úrazu mohou přijít lehké vázy, lampy, sošky (kočka se o ně často otírá).

Foto: Milan Malíček, Právo

Kočičí pelíšky bývají designově velmi zdařilé. Koupit se dá třeba kukaň, boudička nebo závěsný pelíšek.

Pozor na jedovaté květiny v bytě, které by našemu mazlíčkovi mohly zachutnat. Kočka si bude chtít také hrát s okraji koberců, nejlépe roztřepenými (přilepit k zemi!), skákat na záclony a závěsy (dobře připevnit). Do oken raději připevníme síť. Pokud jsou v bytě opravdu místa nebo předměty, o které kočka podle nás nesmí jevit zájem, můžeme je postříkat tzv. odpuzovačem. K dostání je jich několik druhů v každém zverimexu a jejich koncentrace bývá taková, že vadí kočkám, ale lidský nos je sotva zachytí.

Foto: Milan Malíček, Právo

Dražší mobilní WC pro kočky jsou krytá a mají filtr pohlcující pach. Stačí ale i s plastová vaná s dovnitř zaklenutým vrškem, který zachycuje stelivo, když kočka zahrabává trus.

Rozhodneme-li se investovat do kočičích bytových doplňků, máme z čeho vybírat. Ve zverimexech i obchodech s bytovými doplňky existuje nepřeberné množství prolézaček imitujících stromy a tunelů z měkkých i tvrdých materiálů, s pelíšky a odpočívadly ve tvaru misek. Obvykle jsou designově velmi vydařené, ale nepočítejme s tím, že si kočka vystačí pouze s nimi.

Věci pro kočku

Misky - existuje několik druhů na krmení i na vodu. Plastové, keramické i z nerezu, opatřené zespodu brzdnou gumou, aby se neposouvaly. K dostání jsou také elektrické fontány, schopné vodu filtrovat a ochlazovat. Voda ve fontáně cirkuluje, takže není odstátá a znečištěná. Zvážíme-li, že většina domácích koček je kastrovaná, tím pádem mají zvýšený sklon ke vzniku močových kamenů, čerstvá protékající voda ve fontánce je motivuje pít. Vhodné je také v takovém případě doplnit stravu speciálním krmivem pro kastrované kočky, to běžné má totiž vysoký obsah soli.

Foto: Milan Malíček, Právo

Misky na krmivo a vodu se vyrábějí z různých materiálů - např. z plastu, nerezu, keramiky.

Pelíšek - koupit se dají otevřené pelíšky, ale i kukaně a iglú z plyšových, semišových a různých dalších materiálů. Existují i proutěné, plastové, kožené. Některé lze zavěsit např. na ústřední topení, jiné mají např. samotvarovací kuličky.

Foto: Milan Malíček, Právo

Kočičí pelíšky bývají designově velmi zdařilé. Koupit se dá třeba kukaň, boudička nebo závěsný pelíšek.

Mobilní WC a stelivo - kočka je na rozdíl od psa čistotná, takže nepočurá koberce, ani neznačkuje stěny nebo nábytek. Na trhu jsou k dostání různé typy mobilních WC, kryté i otevřené, se speciální náplní, která ji svým pachem láká. Dražší druhy mají vzduchový filtr na odstranění pachů. Stelivem nešetříme, je ho k dostání pestrá škála s různými vlastnostmi. Některé dokonce usnadňují čištění tvorbou hrudek, další pohlcují zápach. Vyrábějí se z různých materiálů, např. minerální, dřevitá nebo ze silikagelu.

Foto: Milan Malíček, Právo

Dražší mobilní WC pro kočky jsou krytá a mají filtr pohlcující pach. Stačí ale i s plastová vaná s dovnitř zaklenutým vrškem, který zachycuje stelivo, když kočka zahrabává trus.

Škrabadla - bývají součástí prolézaček a do jisté míry zabrání tomu, aby kočka drápky obrušovala o nábytek. Škrabadla stojí od několika stovek až ke dvěma tisícům. Stejnou službu prokáže i destička obalená hrubou stranou koberce, nebo stačí umístit do bytu (na chodbu, chráněný balkon) kus větve. Chceme-li, aby kočka využívala k obrušování drápků opravdu jen škrabadla, zkusme voňavé lákadlo - jmenuje se šanta kočičí (v prodeji také v angličtině jako cat nip), kterou kočky milují.

Foto: Milan Malíček, Právo

Za pár stovek lze koupit škrabadla v podobě rohožky, vlnky, nebo jednoduchého sloupku s odpočivadlem.

Hračky - i v bytě bychom měli nechat vybít kočičí lovecké pudy. A aby si hračky nehledaly kočky přímo v zařízení bytu, je lepší je koupit. Sehnat se dají za pár desítek korun. Různé myšky, míčky a jiné předměty umí pískat, odrážet se od stěny, ty dražší se i samy pohybují.

Foto: Milan Malíček, Právo

Hračky umožní kočkám vybít jejich lovecké vášně. Vyrábějí se z chlupů, plyše, plastu. Některé i pískají.

Foto: Milan Malíček, Právo

Hračky umožní kočkám vybít jejich lovecké vášně. Vyrábějí se z chlupů, plyše, plastu. Některé i pískají.

Na kolik vyjdou kočičí potřeby?

  • Miska na vodu a jídlo plastová od 40 Kč, betonová od 50 Kč, nerez od 70 Kč, keramická od 100 Kč, fontána na vodu od 550 Kč, luxusní kolem 2000 Kč
  • Toaleta: od 70 Kč do 2500 Kč s elektronickým odstraňovačem pachu, robotická samosplachovací a samočisticí toaleta kolem 13 000 Kč
  • Pelíšek: od 200 Kč až kolem 1500 Kč za kočičí plyšový nebo proutěný domek
  • Škrabadlo: běžná rohožka od 150 Kč, nebo sisalové prkno. Kolem 4000 Kč stojí škrabadlo v kombinaci s prolézačkami
  • Hračky: od 10 Kč až kolem 1000 Kč za např. interaktivní laserovou hračku

Poznámka: ceny produktů rostou s počtem funkcí výrobku (u toalet a škrabadel) a s jejich velikostí a designem (u misek, pelíšků a hraček).

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků