Hlavní obsah

Domky severského resortu vypadají jako dřevěné stany s prosklenou stěnou

29. 1. 2019, 6:44
Novinky, Jana Nesvadbová

Neobyčejné příbytky ve tvaru dřevěných stanů s jednou prosklenou stěnou vyrostly nedaleko vesnice Rovaniemi v Laponsku na severu Finska. Kromě jedné strany mají prosklenou také střechu. Není divu. Vesnička je totiž jedním z míst v zemi, kde se nejlépe pozoruje polární záře. Domky jsou součástí nového zimního resortu, jehož hosté tak mohou pozorovat divy okolní přírody v teple a pohodlí.

Foto: Timo Laaksonen

Domky na první pohled upoutají celou prosklenou stěnou. Ta je orientována tak, aby obyvatelé resortu nepřicházeli zároveň o soukromí.

Článek

Nevšední příbytky propojují rysy domorodé a moderní architektury a navrhl je finsko-italský tým architektů Void Architecture z Helsinek. Resort tak připomíná romantiku stanových táborů, v tomto případě uprostřed zimní zasněžené krajiny, jen pár kilometrů jižně od polárního kruhu.

Foto: Timo Laaksonen

Resort na první pohled připomíná romantiku stanových táborů.

Foto: Timo Laaksonen

Hlavní budova je tvořena dvěma částmi, v prosklené je jídelna.

Foto: Timo Laaksonen

Domky stojí v oblasti jen pár kilometrů od polárního kruhu. Když mají klienti štěstí, mohou zde pozorovat i polární záři.

Architekti při návrhu obytných domků vycházeli nejen z konceptu tradičního iglú, ale především z vlastního staršího projektu Pulsar, který rozpracovali a vylepšili.

Budoucím hostům nabídli interiér rozdělený do dvou výškových úrovní propojený výhledem skrz obrovskou stěnu z trojvrstvého skla. Ta, aby se ani při sněžení nezamlžovala, je vyhřívaná.

Foto: Timo Laaksonen

Architekti chtěli budoucím hostům nabídnout především dostatek místa, pohodlí a tepla, a to vše s velikým výhledem.

Foto: Timo Laaksonen

Nahoru do ložnice se vystupuje po točitém schodišti.

Prosklení pak pokračuje i na střeše, takže hosté usínají v postelích s výhledem na hvězdné nebe nad sebou a případně i na polární záři. Právě velkorysé množství prosklených ploch pak dalo resortu i název – Glass resort.

Foto: Timo Laaksonen

Prosklení fasády pokračuje i na střeše.

Foto: Timo Laaksonen

Součástí každé jednotky je také kuchyňka.

Foto: Timo Laaksonen

Součástí koupelny s toaletou je i sauna.

V každém z patrových domků s konstrukcí z laminovaného dřeva je dvojice obytných jednotek, každá s plochou 40 m².

V přízemí je vždy obytný prostor s dvojitou výškou, kuchyňka a koupelna doplněná vlastní saunou. Po točitém schodišti se vystupuje na loft, kde je ložnice.

Domky jsou natočeny uzavřenější stranou k sobě, prosklenou stěnou k okolním lesům. Díky tomu mají jejich hosté i větší soukromí.

Foto: Timo Laaksonen

Hlavní budova je tvořena dvěma částmi, které vzájemně prolínají.

Foto: Timo Laaksonen

Místo průniku obou částí hlavní budovy

V podobném stylu je navržena i hlavní budova, která je tvořena dvěma částmi, jež do sebe zčásti pronikají. Ta první, hlavní, má podobný tvar jako všechny obytné domky a je v ní společná jídelna s posezením. I ona má velkou prosklenou stěnu, nad vnitřním prostorem je umístěn panoramatický balkon.

Foto: Timo Laaksonen

Jídelna v hlavní budově má také obrovskou prosklenou stěnu.

Foto: Timo Laaksonen

Podhled balkonu je navržen jako hvězdné nebe.

Na hlavní část navazuje druhá, ve tvaru podlouhlého boxu, kde je zázemí resortu, tedy recepce, kanceláře, technické zázemí atd. Všechny budovy dohromady zabírají na pozemku o výměře 11 600 m² plochu 1850 m².

Foto: Void Architecture

Půdorys přízemí obytného domku

Foto: Void Architecture

Půdorys loftu obytného domku

Foto: Void Architecture

Řez obytného domku

Foto: Void Architecture

Nákres obytného domku ze strany

Foto: Void Architecture

Situace na pozemku

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související témata:

Související články

Dům ukrytý za střechou

17. 1. 2019, 6:48

Dům za střechou, přesně tak se jmenuje, ale i vypadá rodinný dům, který pro své klienty z polského Krakova navrhl polský architekt Bartłomiej Drabik z ateliéru...

Výběr článků