Hlavní obsah

Cihla, beton nebo dřevo? Každý stavební materiál má své

16. 9. 2021, 8:16
Právo, Dana Jakešová

Každá stavba rodinného domu začíná důležitou otázkou – z čeho dům postavit. Rozhodnutí není vůbec jednoduché. Materiálů a technologií se totiž v současné době nabízí mnoho. Mají přitom své plusy i minusy. A roli hraje i cena či rychlost výstavby.

Foto: DEKwood

Výstavba moderní dřevostavby postupuje velmi rychle.

Článek

Výběr stavebních materiálů je dnes poměrně široký a se všemi lze postavit kvalitní dům. Klasikou je zděný dům. I v tomto případě ale v současné domě můžete vybírat hned z několika materiálů.

Vedle pálených cihel se nabízí pórobetonové tvárnice či vápenocementové bloky. Základní trend je ale u všech stejný.

„U zdiva je v poslední době jednoznačně preferováno jednovrstvé zdivo, což znamená konstrukci, kde jeden stavební materiál plní hned několik požadovaných funkcí najednou. Taková konstrukce je energeticky úsporná a efektivní,“ vysvětluje Petr Šebek, produkt manažer divize Hrubé stavby společnosti Stavebniny DEK.

Zděné domy

Při výstavbě převažují pálené cihly. Ty klasické plné ale dnes s ohledem na popsaný trend nahrazují děrované tvárnice a dutinové cihelné bloky. Mezi nejlepší výrobky patří cihly, které mají v sobě integrovanou tepelnou izolaci při výrobě. Takovými jsou například cihly Porotherm T Profi nebo Heluz Family 2in1. Dům postavený z takových cihel již nepotřebuje další zateplení.

Důraz se klade i na přesnost výstavby. To ulehčuje použití broušeného zdiva. „Prvky jsou broušeny na přesnou výšku a je použitá velmi tenká spára. Pro spojování se používá tenkovrstvá malta, zdicí pěna, popřípadě speciální silikátově disperzní lepidlo Heluz Sidi,“ popisuje Petr Šebek.

Dům s celokeramickou obálkou je moderní stavbou pro budoucnost

Tipy a trendy

Výhodou také je, že výrobci nabízejí kompletní stavební systémy, zahrnující prakticky všechny prvky, které jsou pro stavbu potřebné. Řeší nejenom obvod, ale také stropy, komíny, příčky, kompletní řešení problematiky věnce. Systém pak může zahrnovat i doplňkové cihly. Např. prvky Heluz mají své doplňkové cihly pro řešení konstrukčních detailů, jako jsou rohy, ostění či parapety.

„Tím se výrazně snižuje pracnost provádění zdiva, eliminuje se dořezávání bloků. Díky tomu stavíte rychleji a kvalitněji bez tepelných mostů,“ doplňuje Filip Bosák, manažer technického poradenství společnosti Heluz.

Foto: Rigips

Příčky ve zděném domě i dřevostavbě mohou být ze sádrokartonu. V tomto případě se jedná o vysokopevnostní desky Habito H.

Vedle nesáhnete ani výběrem pórobetonových tvárnic. Ty jsou vyrobeny z křemičitého písku, cementu, vápence a vody, zároveň jsou vylehčeny speciálním plynem. Tím vzniknou drobné dutinky, které přispívají k dobrým tepelně izolačním vlastnostem tvárnic.

Stejně jako v případě cihelných bloků, mají i zde výrobci v nabídce prvky, které i bez dodatečného zateplení splňují požadavky na dům s téměř nulovou spotřebou energií. A také zde jsou k dispozici kompletní stavební systémy.

Vápenocementové cihly jsou primárně určené pro stavbu nízkoenergetických či pasivních domů. Jsou velmi těžké a mají perfektní tepelně izolační vlastnosti.

Dům jako stavebnice

Kromě klasicky stavěných domů lze ale sáhnout také po montovaných stavbách. Nejčastěji se v tomto směru hovoří o dřevostavbách. Škála možností je ale rozhodně širší.

Komfortním řešení nabízejí např. stavebnicové domy z keramického LiaporBetonu. Co to je za materiál? Jde v podstatě o klasický beton, do kterého je ale místo běžného kameniva přidáno keramické kamenivo Liapor. Materiál si tak zachovává pevnost a trvanlivost běžného betonu, má ale mnohem lepší tepelně izolační a akustické vlastnosti. Oproti zděnému je také možné realizovat o něco tenčí stěnu.

Z toho materiálu se vyrábí velkoplošné dílce pro stavbu domu. Ten si zájemci mohou vybrat z katalogu Dům jedním tahem, který zahrnuje desítky typových domů, úsporných, nízkoenergetických nebo pasivních. U všech se nabízí tři varianty – na klíč, uzavřená hrubá stavba a dům k dokončení, což je něco mezi.

Foto: Lias Vintířov

Finální podoba stavebnicového domu z keramického LiaporBetonu

„Dílce se ve výrobním závodu připraví přesně podle projektu, včetně všech prostupů a drážek, ať už pro okna, dveře, elektroinstalaci nebo rozvody vody a plynu,“ popisuje Pavel Bursík, obchodní ředitel společnosti Lias Vintířov.

Na hotové a vytvrdnuté základové desce pak tým stavebníků během čtyř dnů sestaví pomocí jeřábu celý dům, osadí okna, dveře a střechu – tedy dostane ho do podoby hrubé stavby.

Betonu a kameni to v zahradě sluší

Zahrada

„Díky precizně naplánovanému postupu výstavby je možné garantovat pevnou cenu, protože nevzniká tolik nepředvídatelných situací, vyžadujících vícenáklady,“ dodává Pavel Bursík. Výrobce umožňuje i změny podle vašich představ, za ty už si ale připlatíte.

Suchá výstavba se dřevem

Stále větší oblibě se těší také dřevostavby. „Aktuálně je zhruba 16 % nově dokončených rodinných domů postavených technologií na bázi dřeva a jejich podíl se stále zvětšuje,“ říká Jiří Skřipský, produkt manažer divize DEKwood. Moderní dřevostavby totiž splňují náročné požadavky na akustiku a odolají i ohni a zubu času.

Jinými slovy, při správné údržbě mají dřevostavby podobnou životnost jako klasický zděný dům.

„Pokročilé technologie u nových staveb zajišťují životnost dřevěné konstrukce okolo 100 let, fasádní prvky pak vydrží zhruba 50 let,“ vysvětluje Zdeněk Černošek, produktový manažer divize Rigips skupiny Saint-Gobain.

Osm tipů, jak dotáhnout dřevostavbu k naprosté dokonalosti

Tipy a trendy

Zatím stále dominují sloupkové dřevostavby. „V poslední době je ale trendem příklon k použití masivních dřevěných panelů, jako je například náš DEKpanel,“ doplňuje Jiří Skřipský. Na podobném principu vyrábí panely pro dřevostavby i další výrobci. Právě s touto technologií získávají domy lepší akustické vlastnosti.

Sendvičová konstrukce také vykazuje dobrou protipožární odolnost. Nosná konstrukce je totiž opláštěná většinou materiály, které jsou nehořlavé, jako jsou sádrokarton, sádrovláknité desky, minerální tepelná izolace apod.

Foto: Vexta domy

Architektura dřevostavby může být ryze moderní. Od zděného domu ji na první pohled neodlišíte.

Podobně jako stavebnicový dům z lehkého betonu se díky rychlé montáži a absenci mokrých procesů pyšní rychlou výstavbou.

„Nejdříve probíhá realizace základové desky. Mezitím se v našem výrobním závodě pomocí prefabrikace připraví stropní panely, příčky a obvodové stěny. Ty se následně dovezou na stavbu a ihned smontují,“ popisuje Tomáš Veselý, ředitel značky Vexta domy.

Dodává, že díky tomu je hrubá stavba bungalovu hotová za jediný den. Celková doba výstavby pak trvá od tří do čtyř měsíců.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související články

Zdicí materiál umí snížit útratu za teplo

3. 5. 2021, 7:55

Užitné vlastnosti obvodového zdiva vycházejí vstříc zvyšujícím se nárokům na energetickou úspornost stavby. Trendem jsou proto výrobky s vysokým tepelným, ale...

Výběr článků