Hlavní obsah

Atentátník chtěl na norském ostrůvku zabít bývalou premiérku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Oslo

Dvaatřicetiletý Anders Behring Breivik chtěl na ostrově Utoya, kde se konal tábor sociálnědemokratické mládeže, zabít bývalou sociálnědemokratického premiérku Gro Harlem Brundtlandovou (72). Uvedl to norský list Aftenposten. Tato ve světě nejznámější norská sociální demokratka se tábora účastnila, ale odjela, než atentátník dorazil.

Foto: Profimedia.cz

Bývalá norská premiéra Gro Harlem Brundtlandová

Článek

Anders cílil především na současnou vládní sociální demokracii. Před sídlem premiéra nechal vybuchnout bombu v autě, která zabila sedm lidí. Pak odjel na ostrov Utoya, kde se konal tábor sociálnědemokratické mládeže. Tam si jeho řádění vyžádalo 86 obětí. Většinu zastřelil, další se utopili, když se snažili z ostrova uniknout.

Tábora se měl zúčastnit jak současný premiér Jens Stoltenberg, tak bývalá ministerská předsedkyně, původně lékařka, která stála v čele v norské vlády v letech 1981, 1986 až 1989 a 1990 až 1996. Od roku 1998 byla generální tajemnicí Světové zdravotnické organizace a v OSN měla i další funkce ve Světové komisi pro životní prostředí a rozvoj, nazývané také komise Brundtlandové.

Foto: Reuters

Norský premiér Jens Stoltenberg hovoří během smuteční ceremonie v katedrále v Oslu

Oba ale vyvázli. Současný ministerský předseda měl dorazit až v sobotu a Brundtlandová odjela předtím, než atentátník dorazil. Při své cestě se zpozdil, uvedla policie, píše DPA

Beirvik Brundtlandovou zmiňuje ve svém manifestu, kde se snaží vysvětlit, co ho vedlo k útoku, který měl rozpoutat válku za Evropu očištěnou od přistěhovalců. Političku, občas označovanou za matku své země, označuje za vražedkyni své země.

Manifest opsaný od Unabombera

V části rozsáhlého manifestu o 1500 stránkách, ve kterém Breivik popisuje, čeho chce dosáhnout, je opsaná od jiného atentátníka, Unabombera Teda Kaczynského, který rozesílal dopisové bomby. Jen slovo levičáctví nahradil termíny multikulturalismus a kulturní marxismus, uvádějí agentury AP a Reuters. Zatímco Kaczynski napsal „Jedním nerozšířenějších projevů šílenství našeho světa je levičáctví, takže diskuze o psychologii levičáctví může sloužit jako úvod do diskuze o problémech moderního světa obecně,“ Breivik psal: „Jedním nerozšířenějších projevů šílenství našeho světa je multikulturalismus, takže diskuze o psychologii multikulturalismu může sloužit jako úvod do diskuze o problémech moderního světa obecně.“

Foto: Profimedia.cz

Unabomber Ted Kaczynski na snímku z věznice

V textu se odvolával i na Václava Klause. [celá zpráva]

Politička mu mohla ležet v žaludku ještě z jednoho důvodu: považoval ženy za méněcenné. „Feministky zoufale usilují, aby dokázaly, že ženy jsou stejně silné a schopné jako muži. Zřejmě se trápí strachem, že ženy možná NEJSOU rak silné a schopné jako muži.“

Breivik odmítá, že by byl zločincem, i když se přiznal ke střelbě. Jeho obhájce Geir Lippestad k tomu uvedl: „Byl politicky aktivní, a když shledal, že nemůže uspět s běžnými politickými nástroji, tak se uchýlil k násilí.“

Obhájce uvedl, že čeká, na výsledek jeho zdravotního vyšetření.

Související články

Výběr článků

Načítám