Hlavní obsah

V jaderné elektrárně v Japonsku vybuchl vodík

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Tokio
Aktualizováno

V hale třetího reaktoru jaderné elektrárny Fukušima 1 vybuchl v pondělí vodík. Exploze si vyžádala jedenáct zraněných. Jeden utrpěl vážná zranění. Vláda i energetická společnost Tepco potvrdily, že vnitřní obálka reaktoru zůstala očividně neporušena. Je to už druhá exploze v této jaderné elektrárně. Chlazení přestalo fungovat i u druhého reaktoru.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Výbuch v jaderné elektrárně v JaponskuVideo: Reuters

 
Článek

Na záběrech televize NHK se nad reaktorovou budovou číslo 3 ve Fukušimě 1 vznášejí těžká mračna dýmu. V elektrárně se už v sobotu po výbuchu zřítila část budovy haly reaktoru 1. Technici se tam snaží zabránit roztavení jádra reaktoru jeho chlazením mořskou vodou.

Japonské finanční noviny Nikkei ale varovaly, že roztavení je po explozi možné. Citovaly společnost Tepco, která ji provozuje. Výbuch je dáván do souvislosti s následným otřesem o síle 6,2 stupně.

Vláda uvedla, že velín elektrárny je nepoškozen a pravděpodobnost úniku radioaktivity je nízká.

"Reaktorová budova byla výbuchem poškozena, ale bezpečnostní obal reaktoru zůstal nepoškozen. Velín třetího bloku elektrárny zůstal funkční," oznámila v pondělí MAAE ve Vídni s odvoláním na informace japonských oficiálních míst.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Japonsko - satelitní snímky před tsunami a po níVideo: Reuters

Chlazení nefunguje u tří reaktorů

Společnost Tepco po explozi oznámila, že také na druhém reaktoru fukušimské elektrárny se porouchalo chlazení. U reaktorů 1 a 3 se podobná závada objevila již dříve; postupně vedla k nejaderným explozím materiálu v těchto reaktorových budovách.

Jak pomoci Japoncům
Česká pobočka Armády spásy informovala Novinky, že kvůli katastrofě v Japonsku otevřela sbírku na pomoc obětem. Výtěžek předá pobočce Armády spásy v Japonsku. Přispět lze zasláním SMS zprávy ve tvaru DMS ARMADASPASY na číslo 87 777 nebo převodem peněz na účet sbírky 475 335 533/0300, variabilní symbol 222.
Sbírku zahájil také Český červený kříž. Jeho složky již od pátku operují přímo v terénu, informoval Novinky. Dary mohou zájemci směřovat na účet 222826/5500, variabilní symbol 999.

Guvernér Tokia po dnešní druhé explozi v elektrárně Fukušima 1 nařídil měření úrovně radiace v metropoli. Fukušima 1 je od miliónového hlavního města vzdálena asi 240 kilometrů severovýchodně.

Kvůli několika menším únikům radiace oznámil v pondělí Singapur, že bude testovat japonské potraviny na úroveň radioaktivity. Prioritu bude mít testování čerstvých potravin. Z Japonska se do Singapuru dováží ovoce, zelenina, maso a mořské ryby.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Japonsko - tsunami ničí městoVideo: Reuters

Další silné zemětřesení

Podle televize NHK postihlo další zemětřesení japonskou metropoli krátce po 10:00 místního času (02:00 SEČ) intenzitou 6,2 stupně Richterovy škály.

Epicentrum zemětřesení se nacházelo 140 kilometrů od Tokia směrem k jaderným komplexům ve Fukušimě.

O obětech ani škodách v Tokiu nejsou zatím k dispozici žádné informace, informovala agentura DPA. Otřesy byly podle zpravodajky této agentury cítit i na mezinárodním letišti Narita u Tokia.

Úřady vydaly nové varování před ničivou vlnou tsunami, pak je ale odvolaly.

V pátek zasáhlo Japonsko zemětřesení o síle 8,9 stupně, které spolu s mohutnou tsunami zničilo stovky kilometrů dlouhý pás severovýchodního pobřeží ostrova Honšú. Oficiální údaje zatím hovoří o více než 1400 mrtvých, skutečný počet obětí může ale překročit 11 000. Podle nejnovějších zpráv bylo v pondělí na pobřeží v prefektuře Mijagi nalezeno 2000 mrtvých těl.

Reklama

Výběr článků

Načítám