Hlavní obsah

Americká vláda u soudu prohrála moratorium na těžbu ropy

Washington

Americká vláda prohrála u soudu v New Orléansu odvolání proti zrušení moratoria na hlubinnou těžbu ropy v moři. Vláda v květnu vydala půlroční zákaz na tuto těžbu, ale louisianský soudce jej v červnu zrušil. Ministerstvo vnitra se proti soudcově rozhodnutí odvolalo, odvolací soud však ve čtvrtek (v noci na dnešek SELČ) požadavek zamítl. Proto hodlá vydat nové moratorium. Oznámila to agentura Reuters.

Foto: Sean Gardner , Reuters

Ropa z poškozeného vrtu BP uniká od konce dubna.

Článek

Podle odvolacího soudu vládní orgány ve zdůvodnění neprokázaly, že by zrušení moratoria mohlo způsobit "nenapravitelné škody". Proto jejich odvolání nelze vyhovět.

Ministerstvo vnitra na rozhodnutí odvolacího soudu zareagovalo oznámením, že vydá nový zákaz těžby ropy v hlubokých vodách. "Na základě toho, co jsme se poučili z úniku ropy z vrtu společnosti BP (v Mexickém zálivu), je stále více zřejmé, že ropné společnosti nemusí mít dostatečnou kontrolu a schopnosti reagovat na únik ropy. Proto jak už ministr uvedl dříve, vydá nové moratorium (na hlubinné vrty)," řekla podle Reuters mluvčí ministerstva Kendra Barkoffová.

Vláda svůj požadavek nerušit moratorium odůvodňovala tím, že je třeba ochránit lidské zdraví a životní prostředí od další katastrofy. Do Mexického zálivu uniká voda od dubnové havárie plošiny, která těžila ropu z hloubky 1500 metrů. Ropná společnost BP se snaží surovinu zachytit odčerpáváním z vrtu, ale daří se jí to zatím jen zčásti, zatímco život v moři i zasažené pobřeží postihla ekologická katastrofa.

"Veřejný zájem hovoří jasně ve prospěch toho, aby se zabránilo jiné podobné tragédii," uvedlo ministerstvo spravedlnosti v žádosti adresované odvolacímu soudu. Vládní právníci také upozorňovali, že se moratorium týká jen menšího množství hlubinných operací, totiž těch, které představují bezpečnostní riziko. Moratorium zakazuje těžbu v hloubkách větších než 150 metrů a vydávání povolení pro nové vrty.

Původní rozhodnutí soudu zrušit moratorium dalo za pravdu 32 ropným společnostem, které v něm viděly neoprávněné zasahování do svobody podnikání a porušení původních dohod.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám