Hlavní obsah

Bhuttovou zabila exploze, ne střelba, atentátník byl jen jeden

– RÁVALPINDÍ • Aktualizováno

Bývalou pákistánskou premiérku Bénazír Bhuttovou, která se stala 27. prosince obětí atentátu, zabila exploze bomby a nikoliv kulky vypálené atentátníkem. Uvedli to ve zprávě britští experti ze Scotland Yardu, které přizvali pákistánští vyšetřovatelé. O zprávě informovali v pátek pákistánští vyšetřovatelé na tiskové konferenci v Rávalpindí.

Článek

Okolo přesné příčiny smrti panovaly spory. Opozice tvrdila, že Bhuttová byla zastřelena, pákistánská policie absurdně tvrdila, že zemřela po úderu do hlavy, který ji způsobila střecha auta, ve kterém se chtěla schovat.

Vyšetřovatelé Scotland Yardu ve své zprávě uvedli, že Bhuttová zemřela po úderu do hlavy, způsobeném ovšem silou exploze. Ještě podstatnější je, že atentát nebyl spáchán více útočníky, ale jen jedním.

Scotland Yard dospěl k závěru, že smrt Bhuttové způsobila síla exploze, ačkoliv rodina nedovolila exhumaci a pitvu, která by spor objasnila. Podle britských expertů, ale byla zjištění dostatečně zřejmá.

Podle vysokého představitele Pákistánské lidové strany Wadžída Šamsula Hassana je ale důležitější zjistit, kdo Bhuttovou zabil, než jak přesně zemřela. Proto požaduje stále vyšetřování vedené OSN. Opět zmínil, že šlo o spiknutí hovořil i o sporných postupech vlády, která nejprve z atentátu obvinila Baitulláha Mahsúda napojeného na Al-Kajdu a nyní je s ním ochotna jednat o příměří, místo aby ho stíhala a zatkla.

Kdo byla Bénazír Bhuttová:

Bénazír Bhuttová se narodila 21. června roku 1956 v Karáčí jako dcera pákistánského politika Z. A. Bhutta. V letech 1970-77 vystudovala v USA a Velké Británii politické vědy a ekonomii na Harvardské univerzitě a na univerzitě v Oxfordu.

V roce 1977 se vrátila do Pákistánu, po vojenském převratu generála Z. Haka a popravě otce se Bhuttová stává se členkou opoziční Pákistánské lidové strany, kterou založil její otec. V letech 1982-86 působila jako její předsedkyně. V roce 1984 je Bhuttová Hakovým režimem donucena k emigraci, do Pákistánu se vrací až v roce 1986 po zrušení výjimečného stavu.

V roce 1988, po smrti generála Haka a po vítězství Pákistánské lidové strany v parlamentních volbách se stala předsedkyní pákistánské vlády. V roce 1990 je Bhuttová na nátlak armády donucena k abdikaci, od roku 1993 opět stála v čele vlády, v době vnitropolitické krize byla nicméně donucena se svého mandátu v roce 1996 vzdát.

V roce 1999 byla Bhuttová obviněna z korupce, od té doby žila v exilu. Do Pákistánu se po dohodě na dělení moci s generálem Parvízem Mušarafem vrátila v říjnu 2007.

Ve čtvrtek pákistánská policie zadržela dva podezřelé ze spoluúčasti na atentátu. Původně uvedla, že jde o spolupracovníky. Nyní ale tvrdí že zatčení Husnaina a Rafakáta představuje ve vyšetřování „důležitý zlom“.

Reklama

Související témata:

Související články

Pákistán se pře, jak Bhuttová zemřela

Kolem smrti vůdkyně pákistánské opozice Bénazír Bhuttové se objevilo hned několik otazníků. Politici v zemi se přou o to, co Bhuttovou zabilo, zda úder...

Výběr článků

Načítám