Hlavní obsah

PROFIL: John Sidney McCain

Novinky, rei

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Republikánským uchazečem o křeslo v Bílém domě byl v roce 2008 čtyřnásobný senátor za stát Arizona a bývalý pilot amerického vojenského námořnictva John McCain. Ve věku 72 let se mohl stát nejstarším nově zvoleným prezidentem USA. Ve volbách však zvítězil demokrat Barack Obama.

Článek

McCain se narodil 29. srpna 1936 na americké letecké základně Coco Solo v Panamě, kde sloužil jeho otec. Jak McCainův otec, tak dědeček byli admirálové námořnictva USA. McCain se v dětství často stěhoval: žil v Connecticutu, Virginii, v Pearl Harboru na Havaji a na řadě míst v Tichém oceánu.

V rámci rodinné tradice nastoupil na námořní akademii v Annapolisu, kterou absolvoval v roce 1958. Během studií vynikl zejména jako boxer lehké váhy a často byl trestán za neuposlechnutí příkazů.

Po absolvování letů na základnách na Floridě a v Texasu se stal pilotem působícím na válečných lodích v Karibiku, kde McCaina zastihla kubánská krize. V Mississippi o dva roky později poznal rozvedenou modelku s dvěma dětmi Carol Sheppovou, kterou si vzal v červnu 1965. O rok později se jim narodila dcera Sidney. Před odchodem do vietnamské války v roce 1967 byl McCain dislokován ve Středomoří a Atlantiku.

Hrdina z Vietnamu

V červenci 1967 McCain poprvé málem zahynul při nehodě na základně v Tonkinském zálivu. Jeho letadlo bylo před vzlétnutím zasaženo při neúmyslném odpálení rakety. McCain z kokpitu unikl na poslední chvíli, jedna z bomb na jeho letadle stroj zcela rozmetala a při následném požáru zahynulo 132 mužů a 62 dalších bylo zraněno. Šrapnel zasáhl McCaina na hrudi a na nohou.

Video z incidentu:

V říjnu téhož roku bylo McCainovo letadlo sestřeleno nad Hanojí. Pilot se katapultoval, přičemž si zlomil nohy a ruku. Vietnamci mu zajistili lékařskou péči až poté, co se dozvěděli, že zajali syna amerického admirála. Na svobodu ho propustili až po pěti a půl letech, neboť odmítl výměnu své osoby za Vietnamce zajatého USA. McCain žádal, aby byli propuštěni i další Američané, s kterými byl držen.

Za léta v zajetí zažil McCain řadu výslechů a mučení a dva roky strávil na samotce, kde se pokusil o sebevraždu. Nakonec podepsal přiznání kriminálníka. „Pochopil jsem to, co řada dalších: každý má svůj bod zlomu,“ řekl později. Do přiznání však schválně vepsal křiklavá komunistická hesla a gramatické chyby. McCain má dodnes z mučení následky, nezvedne ruce nad hlavu.

Po návratu do Spojených států McCain prodělal dlouhou rekonvalescenci a vrátil se do služby. V roce 1979 se na Havaji potkal s o sedmnáct let mladší učitelkou Cindy Lou Hensleyovou, kvůli níž se o rok později rozvedl. Pár měsíců po svatbě s Hensleyovou kapitán McCain od námořnictva odešel. Za svou službu obdržel v průběhu let pět vysokých vyznamenání.

Politická kariéra

Následoval vstup do politiky. V roce 1982 byl McCain zvolen do Sněmovny reprezentantů a za čtyři roky poprvé do Senátu. Senátorem za Arizonu je dosud.

Kongresman McCain byl většinou zajedno s politickou linií prezidenta Ronalda Reagana. Nesouhlasil ale s prezidentovým vetem zákona, který zaváděl sankce pro Jihoafrickou republiku, v níž panoval aparteid. McCain pomohl Reaganovo veto přehlasovat.

John McCain se o úřad prezidenta ucházel už v roce 2000.foto: ČTK/AP

Úspěšnou kariéru senátora poznamenala aféra se získáváním finančních příspěvků spojených s takzvaným skandálem Keating Five z roku 1980. McCain nakonec ze skandálu vyvázl jen s pokáráním etické komise Senátu.

V Senátu působil McCain v řadě komisí, pomohl mimo jiné pátrat po případných přeživších amerických veteránech v jihovýchodní Asii. Po skandálu Keating Five se rovněž stal kritikem velkých sponzorských darů korporací a obchodníků politickým stranám. Zasazoval se též o vyšší daně z cigaret. Jeho návrhy podporovala administrativa prezidenta Billa Clintona, republikánům se ale nelíbily a zákon neprošel.

Prezidentský kandidát

V roce 2000 se McCain rozhodl ucházet o křeslo šéfa Bílého domu, prohrál ale v republikánských primárkách s Georgem Bushem. Znovu svou kandidaturu oznámil 28. února 2007. "Nejsem nejmladším kandidátem. Ale jsem tím nejzkušenějším," reagoval na námitky týkající se jeho věku. Přesto zpočátku vytrvale v průzkumech ztrácel podporu veřejnosti a odvraceli se od něj sponzoři, kvůli čemuž jeho tým opustili i hlavní stratég a manažer kampaně. McCainovi se však podařilo kurs obrátit a z outsidera se nakonec už v březnu stal republikánský kandidát do listopadových voleb. V těch nakonec neuspěl.

McCain je otcem sedmi dětí; s druhou manželkou má dva syny a dvě dcery, z nichž tu mladší manželé adoptovali z bangladéšského sirotčince vedeného Matkou Terezou. Původní baptista McCain navštěvuje od roku 1994 mše episkopální církve.

John McCain s manželkou Cindy a adoptovanou dcerou Bridgetfoto: ČTK/AP

Některé McCainovy politické názory

- Je pro zjednodušení cesty k získání amerického občanství pro ilegální přistěhovalce. Zároveň chce zpřísnit kontrolu hranic USA.

- Je také pro úpravu pravidel finančního přispívání ekonomických subjektů politickým stranám.

- Zasazuje se o kontrolu držení zbraní ve Spojených státech.

- Je proti kontroverzním vyšetřovacím technikám osob podezřelých z terorismu, jež autorizoval prezident George Bush

- Podporuje navýšení počtu amerických vojsk v Iráku prezidentem Bushem na jaře 2007.

- Na mítinku v Jižní Karolině na jaře 2007 šokoval publikum svou odpovědí na otázku, co si myslí o Íránu. „Bombardujte Írán“, zazpíval na populární melodii od Beach Boys.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám