Hlavní obsah

V Keni upálili v kostele padesát lidí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

NAIROBI
Aktualizováno

Násilí v Keni po čtvrtečních prezidentských volbách eskaluje. Vyžádalo si životy nejméně 300 lidí. V úterý vzal ve městě Eldoret na západě země rozvášněný dav útokem kostel, v němž se snažili lidé ukrýt před násilnostmi. Dav kostel zapálil, uhořela padesátka lidí. Mezinárodní společenství vyzývají k zastavení násilí. Pozorovatelé výsledek voleb zpochybňují a navrhují jeho přezkoumání.

Foto: Thomas Mukoya, Reuters

Násilnosti v Keni si vyžádaly nejméně 300 obětí.

Článek

Podle agentury Reuters se do různých kostelů v Eldoretu a okolí uchýlily tisíce vyděšených lidí. Útočníci jeden z nich zapálili a podle zpráv se pěti desítkám lidí nepodařilo dostat z plamenů včas. Dalších až 42 osob bylo s těžkými popáleninami převezeno do nemocnice. Svědci tvrdí, že v Eldoretu násilnosti nabývají charakteru etnických čistek.

Přesný počet mrtvých v důsledku nepokojů, které propukly po oznámení znovuzvolení prezidenta Mwaie Kibakiho, zatím nelze zjistit.

Vývoj v Keni a okolnosti voleb vyvolaly mezinárodní kritiku. Mnoho zahraničních politiků vyzývá keňské představitele, aby začali s opozicí jednat a aby zastavili násilí.

Podle oficiálních výsledků zvítězil těsně v prezidentských volbách dosavadní prezident Mwai Kibaki, ale opoziční kandidát Raila Odinga trvá na tom, že hlasování bylo zfalšováno až o 300 tisíc hlasů. Kibakiho tábor z podvodů naopak viní opozici. Oficiální výsledky voleb byly vyhlášeny až v neděli odpoledne a Kibaki o několik hodin později složil přísahu.

V Keni žije kolem 40 kmenů či etnických skupin
Asi 36 miliónů obyvatel Keni je rozděleno přibližně do 40 kmenů či etnických skupin, jejichž příslušníci sdílejí podobné kulturní tradice, ale i zhruba stejné ekonomické postavení a stejný jazyk.
K nejpočetnějším skupinám patří Kikujové (22 procent), Luhjové (14 procent), Luové (13 procent), Kalendžinové (12 procent) a Kambové (11 procent).
Dosavadní keňský prezident Mwai Kibaki, jehož zvolení ve volbách 27. prosince 2007 vyvolalo v zemi vlnu násilí, patří k nejpočetnějšímu a nejbohatšímu kmeni Kikujů, jehož příslušníci žijí převážně v centrální části země.
Opoziční kandidát Raila Odinga patří k Luům, kteří pocházejí hlavně ze západní části země v oblasti Viktoriina jezera u hranic s Ugandou. Odinga si vytvořil image kandidáta chudých vrstev a své bašty má také v chudinských čtvrtích metropole Nairobi.
Od vyhlášení nezávislosti Keni v roce 1963 keňští politikové často zabírali a přerozdělovali půdu mezi členy svých kmenů či mezi své stoupence, což se neobešlo bez krvavých násilností. Při dosud nejhorších útocích, které se většinou odehrávají souběžně s volbami, bylo v letech 1992-93 zabito 1500 lidí a dalších 300 000 bylo nuceno opustit své domovy. V roce 1998 si kmenové nepokoje vyžádaly asi 200 obětí.
V neklidné Africe se ale Keňa jinak těší pověsti klidné země a nemalá část jejích zisků plyne z turistického ruchu.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám