„Jak dlouho pokvete, netušíme," uvedla Nouzáková. Rostlina stromkovitého charakteru se v přírodě vyskytuje jen v Austrálii. Nikde jinde v Evropě zřejmě dosud nevykvetla.

Liberecký žlutokap

Liberecký žlutokap

FOTO: Radek Petrášek, ČTK

Obtížně pěstovatelná rostlina zatím zaměstnance zahrady překvapuje. V Liberci je od roku 2000, první tři roky ale nic nedělala — nerostla, neumírala. Pak začala pomalu růst, kvést začala nečekaně loni o Vánocích.

Nouzáková předpokládala, že poupata se začnou rozvíjet už před měsícem a půl. „Nečekali jsme, že květenství tak naroste. Denně narůstala asi o čtyři centimetry. Na výšku má nyní květenství 3,2 metru. To je spíš horní hranice pro tuto rostlinu, i když může být ještě vyšší," uvedla.

V liberecké botanické zahradě poprvé vykvetl žlutokap.

V liberecké botanické zahradě poprvé vykvetl žlutokap.

FOTO: Radek Petrášek, ČTK

Velikost květenství podle Nouzákové svědčí o tom, že rostlina nekvete poprvé. Liberecký exemplář se do Evropy dostal na sklonku 20. století díky tomu, že se v Austrálii stavěla silnice a stavbaři dostali zvláštní povolení ji vykopat a prodat mimo kontinent. „Rostlina je přes sto let stará, takže v přírodě už určitě kvetla a není to její první květ. Díky tomu je květenství tak velké," dodala zahradní inženýrka.

Žlutokap nebo také Xanthorrhoea je schopný ve volné přírodě růst až 300 let. Věkem tvoří kmínek a na něm trs trávovitých šedozelených tuhých listů. Je odolný vůči dlouhotrvajícím suchům i požárům, které naopak podporují jeho další růst a kvetení.