Slavnostní zahájení výstavy se koná ve čtvrtek v 15:30, kamélie budou k vidění až do 28. března. „Nebudou chybět ani komentované prohlídky, na nichž se návštěvníci dozvědí mnoho informací z kulturní historie kamélií, odkud kamélie pocházejí, jak a kdy se dostaly do Evropy, zda voní a co vše potřebují k tomu, aby nás svým půvabem mohly potěšit i u nás doma," řekla mluvčí kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová.

Kamélie byly v minulosti na českém území pěstovány především ve šlechtických sídlech. Pocházejí z Japonska a Číny, jejich květy člověka okouzlovaly už před tisíci lety.

Kamélie je dlouhověká rostlina a v tuzemsku rozkvétá každou zimu. Aby však kvetla, potřebuje vhodné podmínky a citlivou péči.

Květná zahrada se předloni v září otevřela v Kroměříži návštěvníkům po rozsáhlé obnově. Díky pracím za asi 230 miliónů korun se zhruba třetina zahrady vrátila do podoby ze 17. století. Zahrada je spolu se zámkem zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.