„I na zbytek měsíce chystají hrady a zámky zážitky a programy, které vyvrcholí takzvanou hradozámeckou nocí o posledním srpnovém víkendu,“ uvedla mluvčí středočeského Národního památkového ústavu Jana Hessová.

Na hradu Křivoklát se chystají do 24. srpna desítky filmových projekcí Noir film festivalu na nádvoří a v historických sálech. V rámci festivalu se uskuteční i debaty s odborníky, koncert nebo výstava plakátů.

Na zámku v Mnichově Hradišti je až do konce srpna prodejní výstava chráněných dílen nazvaná Devatero řemesel, o víkendech je vždy zpestřená ukázkami.

Točník je postavený na vzácném rohovci

Hrad Točník

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

Na zámku Konopiště se konaly do 20. srpna. Ty jsou předzvěstí zmíněné hradozámecké noci naplánované na 30. srpna. V tuto tajemnou noc ožijí mnohé příběhy spojené se středočeskými památkami. Na zámku v Březnici na Příbramsku si návštěvníci prožijí dobrodružný příběh muže se železnou maskou.

Na Karlštejně se bude promítat muzikál Noc na Karlštejně a prohlídky Karlštejnské zločiny pocuchají bojácným návštěvníkům nervovou soustavu. Tajemná zákoutí zpřístupní i Konopiště a na Křivoklátě se chystá noční představení s magistrem Kellym.

Hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát

FOTO: Miroslav Šára, Novinky

Přístupný bude také Sázavský klášter, kde si návštěvníci budou moci vyzkoušet práce archeologů nebo středověkých lidí. Zámek Žleby na Kutnohorsku chystá večerní a noční prohlídky nazvané Veselá historie aneb O bláznivém nápadu kněžny Libuše.