Na zámku pobývala také Žofie Chotková, která zahynula se svým chotěm Františkem Ferdinandem d’Este v roce 1914 při atentátu v Sarajevu. Po znárodnění se stal zámek v roce 1948 sídlem Výzkumného ústavu pro chov prasat.

Rodina Františka Josefa Kinského mohla původně obývat dvě místnosti, ale i ty musela v roce 1951 opustit. Poté bydlela na faře v Kostelci nad Orlicí. V Čechách zůstal po únorových událostech jako jediný z pěti dětí Františka Josefa syn Josef.

Nedávná obnova

Naprosto zdevastovaný zámek s propadlými stropy získala rodina Kinských zpět v roce 1992. Ve svých 79 letech a takřka bez finančních prostředků se Josef Kinský ujal svého majetku a rozhodl se ho zrekonstruovat. V jeho díle pokračuje od roku 2003 starší syn František.

Do zámku se po rozsáhlých stavebních opravách vrátil i mobiliář, který bylo nutné zrestaurovat, a tak mohla být na konci dubna 2012 poprvé otevřena zámecká expozice Život v biedermeieru v reprezentačních místnostech prvního patra zámku.

Dnes František také několikrát za sezónu na zámku sám provádí návštěvníky. O poutavé vyprávění, okořeněné rodinnými příhodami, je mezi návštěvníky tak velký zájem, že bez rezervace se na takovou prohlídku ani nedostanete.

Nový zámek je obklopen zahradou

Nový zámek je obklopen zahradou.

FOTO: Profimedia.cz

V Zrcadlovém sále nyní pořádá zámecký pán koncerty, při nichž dává dohromady umělce různých žánrů. Pověst o jejich jedinečné atmosféře se již rozkřikla i za hranicemi města.

Například v září se tu koná 4. ročník Swingového festivalu. Ve druhém patře se nachází Galerie Kinský a v přízemí muzejní expozice historie města Kostelce nad Orlicí.

Certifikát Baby Friendly

Hned u zámku Kinští otevřeli Toniovu kavárnu, pojmenovanou po Antonínovi, mladším bratru Františka, kde se vaří podle originálních rodinných receptů. Třeba takový zvěřinový guláš z vlastních zdrojů nemá široko daleko konkurenci. Matka, paní Bernadetta Kinská, vdova po Josefu Kinském, i ve svém pokročilém věku se svým vnukem Kristiánem dohlíží na chod kuchyně.

„Náš zámek je od letošního roku certifikován jako „baby friendly“ a nově jsme otevřeli také přírodní dětské hřiště. Věřím, že všichni ocení ideální pohled z terasy kavárny. Dámy mohou obdivovat osobité modely návrhářky Jarmily Vondráčkové, jejíž šaty se na čas staly součástí expozice interiérů našeho zámku. Vítáni jsou i cyklisté, které k zámku navádí směrovka z cyklostezky Třebechovice–Doudleby nad Orlicí,“ láká návštěvníky František Kinský.