Hned za pokladnou podlehnete kouzlu vláčků, dobových nádraží a kolejí. Vláček zastavuje na miniaturním nádraží s cestujícími, semafor mu dává zelenou, závory se stahují dolů, dětské oči září a dospělí se vracejí do dětství. Stačí pár kroků a jste v Horním Hanychově, lanovka na Ještěd je připravena a vyjíždí, maličký pracovník na malém billboardu upravuje vývěsní plochu, po stožáru lezou horolezci.

Zámek Červená Lhota umístěný na vodní ploše je k nerozeznání od skutečného. Až uvidíte minaret z Lednice, kolesový parník, podvědomě zpomalíte tempo, abyste si stihli vše vychutnat.

První byl zámek Červená Lhota

Park je umístěn v překrásném přírodním prostředí, před sluncem návštěvníky chrání velké množství stromů a voda. Modely mají mezi sebou dostatečný prostor, jsou zakomponovány do prostředí, které je blízké skutečnému umístění staveb.

Zmenšenina lednického minaretu

Zmenšenina lednického minaretu

FOTO: archiv parku Boheminium

Park miniatur u Mariánských Lázní byl založen v roce 1985 na místě, kde dříve stály chatky patřící k hotelu Krakonoš. Místo bylo v té době zanedbané a hledalo se pro ně využití. Cílem bylo vytvořit turisticky přitažlivý areál, který by lákal návštěvníky Mariánských Lázní.

S nápadem, že by místu slušel park miniatur, přišel Radek Míka, výrobce map a autor leteckých snímků historických památek České republiky. Pro iniciativu si zajel spolu s modeláři do nizozemského Madurodamu a rakouského Klagenfurtu, aby zjistili, jak se miniatury dělají. Jako první model vyrobili zámek Červená Lhota, následovaly Ratibořice se Starým bělidlem a mlýnem, českobudějovický kostel sv. Mikuláše s Černou věží, rotunda na Řípu a vláček.

Rotunda na hoře Říp

Rotunda z hory Říp

FOTO: archiv parku Boheminium

Od té doby přibývají ročně tři až čtyři modely. Park Boheminium má vlastní modelářskou dílnu, pracují v ní dva modeláři a malířka. Některé komponenty vyrábějí i vězni z věznice v Horním Slavkově, s níž správa parku spolupracuje. Model řetězového mostu ve Stádleci už dokonce vyrobili celý. Modely jsou věrnou replikou existujícího památkového objektu a jsou vyrobeny v jednotném měřítku 1:25, což je norma pro parky miniatur.

Návštěvník si snadno porovná velikost jednotlivých staveb, zjistí například, jak obrovský je rozdíl mezi rotundou na Řípu a hradem Karlštejn. Modely jsou z plastu, musí vydržet extrémní podmínky, jelikož park leží v nadmořské výšce 760 m, je zde vysoká vlhkost, vydatné srážky, v zimě napadne pravidelně hodně sněhu. Menší modely se na zimu uklízejí, velké jsou už vyrobeny tak, že chladné období vydrží. Park je na zimu uzavřen, v plánu snů je jeho zpřístupnění celoročně za podmínek, kdy malé modely by byly umístěny v interiéru.

Největší model bude Les Království

Výroba větších modelů, například Karlštejnu či Bezdězu, náročná na přesnost a kvalitu zpracování, trvá i dva roky a stojí statisíce korun. Nejdříve je třeba získat mnoho fotografií stavby, plány, dokumentaci, letecké snímky a teprve poté je možno začít se stavbou. Není to však jen zhotovení modelu, je třeba seznámit se s historií stavby, zjistit, jak model umístit do přirozeného prostředí. Návštěvník by měl při procházce vycítit atmosféru stavby.

Model hradu Bezděz byste skoro nerozeznali od skutečné předlohy.

Model hradu Bezděz byste skoro nerozeznali od skutečné předlohy.

FOTO: archiv parku Boheminium

Některé modely nemají předlohu, například u hradu Plzeň, z něhož se dochoval jen půdorys, byla nutná historická rekonstrukce místa. Jde o nikdy nekončící práci, zhruba po pěti letech je třeba udělat renovaci modelu. Původní předpoklad byl, že modely vydrží deset let, Červené Lhotě je nyní sedmnáct a pořád drží.

Park miniatur se v roce 2005 přejmenoval na Park Boheminium, název je odvozen od historického pojmenování naší země – Bohemia. Díky dostatečnému prostoru chystá park další modely a vymýšlí nové aktivity, takže každý rok čeká návštěvníky nejedno překvapení. Připravuje se model nejkrásnější přehrady v České republice Les Království, asi čtyři kilometry od východočeského Dvora Králové nad Labem. Tato impozantní stavba přehrady bude v koruně široká osm metrů a bude největším modelem parku.

Houby se nesbírají

Posedět lze na kultovním místě (vyrobeném v měřítku 1:1), které je rekonstrukcí z lokality Chotěbuz. Zvláštností je dvanáct sedáků umístěných do pravého úhlu, obrácených na západ. Jde o paralelu pohádky o dvanácti měsíčkách, tady se podle polohy slunce určovalo, kdo bude ve kterém měsíci vládnout.

Toto místo je zasvěceno kultu Krakonoše, který patří do všech míst, kde vyvěrají prameny, a tudíž i do Mariánských Lázní. V areálu původního hotelu z roku 1902, vedle Parku Boheminium, je socha Krakonoše, kterou by měl každý třikrát obejít bez nadechnutí a poté vyslovit své přání.

Nakonec si můžete zahrát prastarou hru – kuličky, která má v parku své hřiště. Kdy se začaly hrát kuličky, se neví. Kamenné kuličky z 3500 let před n. l. byly nalezeny v Pákistánu, hráli je faraóni i indiánské kmeny. Se vstupenkou dostáváte kuličku, takže si můžete zacvrnkat i vy.

Díky přirozenému lesnímu prostředí roste v parku vždy na podzim ohromné množství hub. Houby jsou však chráněné, sbírat se nesmějí, tudíž mají vynikající podmínky. V minulém roce bylo na jednom místě sto hřibů. Na podzim se chystá akce Houby v parku.

Po prohlídce překrásné české krajiny se zajímavými stavbami navštivte Obůrku Hvozd, kde uvidíte z blízkosti daňky i jeleny. Zhruba čtvrt hodiny trvá cesta k rozhledně Hamelika, která je postavena ve stylu romantické zříceniny a na jejíž vrchol vede rovných sto schodů.