Návštěvníci s mapkou v ruce hledají po rozlehlém zámeckém parku různé indicie, a když vše vyřeší, odměnou je pro ně medvědí pexeso. „Hra byla loni velmi úspěšná, a proto jsme se rozhodli v ní pokračovat a ještě ji doplnit výstavou," vysvětlil ředitel Územní památkové správy Sychrov a tamní kastelán Miloš Kadlec. Sobotní zahájení výstavy přilákalo na zámek stovky lidí, hlavně rodiny s dětmi. U pokladny se hned ráno vytvořila dlouhá fronta, rušno bylo i na nádvoří kolem řemeslných stánků.

Část sychrovské medvědí výstavy

Část sychrovské medvědí výstavy

FOTO: Radek Petrášek, ČTK

Sychrov, který je od roku 1995 národní kulturní památkou, je jedním z mála zámků, které jsou pro veřejnost otevřeny celoročně. Loni ho navštívilo přes 100 tisíc turistů. Najdou tu například největší kolekci francouzského portrétního umění ve střední Evropě. Původně barokní zámek, postavený v letech 1690 až 1693, nechal v polovině 19. století přestavět do dnešní romantické novogotické podoby kníže Kamil Josef Rohan. Založil také zámecký park v anglickém stylu o rozloze 23 hektarů.

„Měli jsme nevyužité sklepení pod východním a jižním křídlem zámku, a protože je jako dělané na galerii, rozhodli jsme se, že ho na nějakou dobu přeměníme na galerii medvědího klanu,“ vysvětlil Kadlec.

Další část sychrovské medvědí výstavy

Další část sychrovské medvědí výstavy

FOTO: Radek Petrášek, ČTK

Medvědi jsou určitou fabulací, která navazuje právě na významnou osobnost Kamila Rohana. „Ten byl znám jako člověk velice zvídavý a pokrokový. Na Sychrově zaváděl řadu technických vymožeností,“ uvedl Kadlec.

I medvědi jsou podle kastelána zvídaví. „Vymysleli jsme si, že se medvědi přišli na zámek podívat, co tady kníže vytváří, a protože park obklopuje velká obora, která měla kdysi 88 hektarů, tak se tady na čas usídlili, pozorovali knížete a chodili i na zámek,“ popsal legendu výstavy Kadlec. Obrázky ve sklepení zachycují, co medvědi v zámku dělali a jaká dobrodružství zažili. Děti se tak zábavnou formou seznamují s historií a zajímavostmi sychrovského zámku.

Více než jen medvědi

Cesta za pokladem a výstava s medvědy však nejsou jedinou zajímavostí, kterou zámek Sychrov malým návštěvníkům nabízí. „V posledních letech se na děti a rodiny s dětmi zaměřujeme stále více,“ potvrdil Kadlec. O prázdninách zámek nabízí dětským návštěvníkům speciální prohlídky s princeznou a má pro děti připraveného třeba i tištěného průvodce.

Velmi oblíbené jsou také prohlídky, kde průvodci rozehrávají oblíbené pohádkové příběhy, nebo interaktivní výstava Technopolis, zaměřená na vědu a technologie od poloviny 19. do začátku 20. století.