Malé Svatoňovice: rodný dům Karla Čapka

V domě na náměstí v Malých Svatoňovicích se narodil Karel Čapek (1890–1938), spisovatel, novinář, dramatik, překladatel a fotograf. Jeho otec Antonín Čapek působil ve zdejších lázních jako lékař, a tak se domu říkalo „U doktorů“.

Dnes je tady Muzeum bratří Čapků, kde si prohlédnete stálou expozici zachycující spisovatelův rodný kraj, připomíná i jeho studia a cestování do různých koutů Evropy. Nechybějí ani rodinné fotografie ze všech období Čapkova života a nejrůznější dokumenty.

Příbor: rodný dům Sigmunda Freuda

Lékaře, psychiatra a neurologa Sigmunda Freuda (1856–1939) připomínají v Příboře, městě v předhůří Beskyd, dvě expozice. První najdete v Zámečnické ulici v jeho rodném domě, zrekonstruovaném v duchu druhé poloviny 19. století. Poznáte ho už zdálky, a to díky kurióznímu uměleckému dílu – před domem totiž stojí měděná kopie Freudovy vyšetřovací pohovky v reálné velikosti.

Zrekonstruovaný rodný dům Sigmunda Freuda

Zrekonstruovaný rodný dům Sigmunda Freuda.

FOTO: Kudyznudy.cz

Druhou expozicí je Pamětní síň v příborském muzeu v budově bývalé piaristické koleje. Kromě muzejní expozice a rodného domu ve městě Freuda připomíná také busta a několik regionálních specialit.

Vratislavice nad Nisou: rodný dům Ferdinanda Porsche

Geniální konstruktér a zakladatel významné automobilky Ferdinand Porsche (1875–1951) se v automobilovém průmyslu proslavil nejenom konstrukcí různých osobních i nákladních vozů, traktorů a tahačů, ale také úspěšných závodních aut. Na začátku 30. let 20. století založil v Německu vlastní firmu, která se stala špičkou ve svém oboru.

Pamětní deska na domě, kde se narodil Ferdinand Porsche.

Pamětní deska na domě, kde se narodil Ferdinand Porsche.

FOTO: Kudyznudy.cz

V Čechách prožil Ferdinand Porsche své mládí a až do 59 let měl české občanství. V Kulturním domě ve Vratislavicích si můžete prohlédnout malou expozici, na rodném domě připomíná Porscheho pamětní deska.

Vražné: rodný dům Gregora Johanna Mendela

Gregor Johann Mendel (1822–1884) byl přírodovědec, muž vědy, kultury a víry. Na základě pokusů s křížením hrachu a dalších rostlin jako první formuloval zákonitosti přenosu genetických znaků z generace na generaci. To se stalo základem moderní genetiky. Kdo se vydá po stopách slavného badatele, může začít přímo tam, kde se narodil.

Malebný rodný dům Gregora Johanna Mendela

Malebný rodný dům Gregora Johanna Mendela.

FOTO: Kudyznudy.cz

Mendelův rodný domek stojí ve Vražném, což je přibližně v polovině cesty mezi městy Odry a Nový Jičín. Život a práci slavného přírodovědce tu připomíná stálá expozice. Zároveň se můžete podívat i do zahrady s původními druhy ovocných stromů, které mu byly první inspirací.

Brtnice: rodný dům Josefa Hoffmanna

Architekt a designér Josef Hoffmann (1870–1956) se nezabýval jen navrhováním luxusního nábytku, látek, šperků a dekorativních předmětů ze skla, porcelánu a keramiky, ale také koncepty rodinných vil. K jeho nejvýznamnějším stavbám patří palác Stoclet v Bruselu zapsaný mezi památkami UNESCO. Hoffmann navrhl vše – od nábytku přes úpravy zahrady až po nádobí, koberce či dlaždičky v koupelně, dekorace interiérů jsou dílem jeho spolupracovníka Gustava Klimta.

Interiér Hoffmanova rodného domu je vkusný a elefantní.

Interiér Hoffmanova rodného domu je vkusný a elegantní.

FOTO: Kudyznudy.cz

Palác Stoclet je pro veřejnost nepřístupný, ale podívat se místo toho můžete do Hoffmannova rodného domu v Brtnici, který si upravil podle vlastního vkusu. Projděte se do architektovy pracovny, podívejte se na ornamentální výmalbu i na předměty, které se podle originálních Hoffmannových návrhů vyrábějí dodnes.