Kulturní programy, které dosud radnice nabízela, byly podle Kubišty navštěvovány poměrně málo. „Vždy když jsem procházel kolem, říkal jsem si, jaký je to prázdný, opuštěný dům,“ konstatoval ředitel, který byl jmenován v květnu. To by se mělo změnit.

Část historického interiéru Novoměstské radnice

Část historického interiéru Novoměstské radnice

FOTO: Vít Šimáněk, ČTK

„Musím sem přitáhnout projekty, ať už koncertní, nebo výstavní, které si s sebou do jisté míry přilákají své vlastní publikum,“ tvrdí. Zůstane již tradiční jazzový festival, přibudou ale další akce, třeba whisky nebo coffee festival. Rozšířit by se měla i nabídka výstav zaměřená na osobnosti spojené s Novým Městem a Prahou 2.

Prohlédněte si historickou toaletu

V radnici pocházející z doby Karla IV., která kdysi tvořila dominantu Nového Města, si lidé mohou prohlédnout zdobnou kapli nebo prostory mázhauzu. K vidění je Velký sál, který slouží jako sál koncertní, a v neposlední řadě věž, v jejímž posledním patře se nachází malý byt věžníka.

Další místnost Novoměstské radnice

Další místnost Novoměstské radnice

FOTO: Vít Šimáněk, ČTK

„Málokdo z příchozích si všimne, že se tu dochovala i původní toaleta,“ upozorňuje při prohlídce zvonice ředitel. Ve věži by se v budoucnu mohl znovu rozezvučet zvon. „Je to ale zatím jen mé zbožné přání,“ říká Kubišta.

Historická budova byla zrekonstruována na počátku 90. let minulého století. Necitlivé zásahy jsou patrné dosud. Nepřehlédnutelné je objemné schodiště, ale i vzduchotechnika. I tyto nyní uzavřené prostory by ale měly ožít.

Ředitel pražské Novoměstské radnice Albert Kubišta

Ředitel pražské Novoměstské radnice Albert Kubišta

FOTO: Vít Šimáněk, ČTK

„Rád bych se domluvil s knihovnami na veřejném čtení pro děti,“ plánuje ředitel. „Třeba četba fantasy knih by měla v takových prostorách autentický ráz,“ říká a zavírá přitom těžké kované mříže šatlavy.