Dolní Rakousko, prošpikované asi 4200 kilometry cyklostezek, leží na severovýchodě Rakouska. Zdejší regiony se těší hlavně zájmu cestovatelů, kteří holdují cyklo či pěší turistice. Každý si může zvolit terén i zastávky podle toho, co ho zajímá, ať už jde o přírodní, či historické bohatství země.

V údolí podél říčního toku, nebo v horských lesích - Dolní Rakousko nabízí terén pro více i méně náročné cestovatele.

V údolí podél říčního toku, nebo v horských lesích - Dolní Rakousko nabízí terén pro více i méně náročné cestovatele.

FOTO: www.niederoesterreich.at

Dolnorakouský region Waldviertel vede cestovatele zalesněnou krajinou i mezi jezery, v nichž se během léta lze příjemně osvěžit. Zdejší trasy jsou vhodné i pro malé cyklisty, potažmo tedy pro rodinnou dovolenou. Podél trasy cyklostezek jsou kromě přírodních parků také desítky hradů a zámků. V rámci odpočinku si pak turisté mohou pochutnat na zdejších makových specialitách. Těmi je region proslulý.

Dobrodružství v horách i v blízkosti vinic

Oblast Mostviertel, rozprostřená asi 120 kilometrů od Vídně, vybízí nejen k výletům v sedle kola, ale také k těm s pohorkami na nohách. Vyrazit se tady dá na pastviny vrcholu Ötscher nebo na průzkum okolí Moststrasse (Moštové cesty). Zdejší příroda nezklame ani náročné turisty přivyklé drsnému vysokohorskému terénu. V mostviertelských Alpách se nebudou nudit ani horolezci.

Ve Weinviertelu turisté poznají přírodu i kulturu místních měst a vesniček.

Ve Weinviertelu turisté poznají přírodu i kulturu místních měst a vesniček.

FOTO: www.niederoesterreich.at

Region Weinviertel je přímo posetý vinnými sklípky. Cesty po tomto území si tedy užijí především gurmáni. Těm se tu nabízí spojení kulinářských a cestovatelských prožitků. Mezi vinicemi se táhne například cyklotrasa Kampa-Dyje-Morava. Vede údolími podél řek v délce 420 kilometrů a spojuje Weinviertel s regionem Waldviertel. Stezka nabízí bezpočet úchvatných zastávek. Ať už v národním parku Thayatal, nebo u hradů, jejich zřícenin či v muzeích a klášterech.

Další doporučovanou trasou je Dunajská cyklostezka. Ta se vine v délce 260 kilometrů mimo jiné údolím Wachau, které bylo v roce 2000 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. U romantického městečka Traismauer se Dunajská cyklostezka propojuje se stezkou Traisental, nazvanou podle údolí Traisen, z něhož vede do štýrského města Mariazell. To je významným poutním místem nejen pro Rakousko, ale pro celou střední Evropu. Na této trase se střídá jednodušší terén, který obklopují vinice a lužní lesy, s tím náročnějším v alpské horské krajině.

Pohled na město Krems v překrásném údolí Wachau.

Pohled na město Krems v překrásném údolí Wachau.

FOTO: www.niederoesterreich.at

Menší námaha, větší relaxace

V dolnorakouské kopcovité oblasti Bucklige Welt funguje systém půjčování elektrokol. Pro ty se tu nabízejí asi 140 kilometrů dlouhé trasy lemované stanicemi na výměny či dobíjení baterií poskytující i servisní služby.

K vypůjčení jsou tu také elektrická horská kola nebo populární segwaye. Pohodlně na elektrokolech lze vyrazit mimo jiné na již zmíněné cyklostezky Traisental či Moštovou cestu.