Sbírka uniforem byla v roce 2010 zapsána do České knihy rekordů a představuje stovky exemplářů ze 40 zemí světa. Nejstarší uniforma expozice pochází z roku 1790.

Sbírka Jaroslava Pospíšila vzniká od roku 1989. „Tehdy jsem většinu stejnokrojů našel ve zdevastovaném stavu na zámku Hluboká. Zrenovoval jsem je, aby se daly vystavovat,“ popisuje Pospíšil.

Výrobou lesnických stejnokrojů, ale i oblečení a doplňků pro pracovníky v rybářství a ochraně životního prostředí se zabývá i jeho rodinná firma. Část sbírky představují uniformy zhotovené pro výjimečné osobnosti.

Mezi unikátní kousky šité na míru známým tvářím patří například prezidentská lesnická uniforma nebo uniforma závodníka Karla Lopraise, se kterou vyhrál závody Rallye Dakar. V loňském roce byly některé obleky vystaveny na hradě Veveří, kde si návštěvníci mohli prohlédnout třeba osobní uniformu Josefa Wágnera, zakladatele královédvorského Safari.

TIP: V pátek 7. června a v sobotu 8. června se koná 23. ročník festivalu Pelhřimov — město rekordů. Účastníci se mohou těšit na králičí dostihy, šaty z rybích šupin, obří model stíhačky nebo velké vzduchové dělo.