Asi všichni vědí, že je celý rok otevřený Pražský hrad nebo zámek Hluboká nad Vltavou. Mnoho památek se ale přidalo k novému trendu a otevírá své brány na podzim i v zimě. Pokud se chystáte na hrad ve všední den, pro jistotu se raději objednejte a zeptejte se, od kolika osob se prohlídky konají. Některé hrady a zámky pořádají prohlídky od pěti osob.

Zámek Zbiroh 

Zámek Zbiroh na Rokycansku se pyšní hned několika nej. Najdete tu nejhlubší studnu v Evropě, měří úctyhodných 163 metrů. Bývávalo tu nejtajnější špiónské pracoviště v Československu. Zároveň tu najdete největší zámecký krajinářský park na Rokycansku, kde maloval Alfons Mucha svá největší plátna. Pro návštěvníky tu připravují každé pondělí středověkou hostinu s doprovodem kejklířů, muzikantů a tanečnic. Více o hradě najdete zde.

Video

Zámek Zbiroh

Zdroj: Miroslav Šára, Novinky.cz

Zámek Stránov

Nedaleko Mladé Boleslavi v obci Jizerní Vtelno se hrdě vypíná novorenesanční zámek Stránov. Pro veřejnost se otevřel až roku 2004. Často bývá označován jako nejpohádkovější zámek, není divu, že sem míří i filmové štáby. Natáčela se tu například pohádka O svatební krajce, Začarovaná láska, Vánoční příběh a další. Více o zámku najdete zde.

Video

Stránov

 Zdroj: Miroslav Šára, Novinky.cz

Zámek Brandýs nad Labem

Během zimního období je císařský a královský zámek Brandýs nad Labem otevřen jen o víkendu. Konají se tu pravidelně vánoční trhy, kulturní a historické akce. Například v sobotu 10. listopadu se tu sejdou chovatelé a milovníci fretek na akci Zámecké fretkování. 21. listopadu vystoupí v Brandýse harfenistka s písněmi Karla Kryla. A prvního prosince se sem můžete vydat na vánoční trhy. Další podobnosti najdete zde.

Video

Zámek Brandýs nad Labem

Zdroj: Miroslav Šára, Novinky.cz

Zámek Liblice

Na přelomu 17. a 18. století si nechal Arnošt Pachta z Rájova vystavět zámek Liblice u Mělníka. Jeho sídlo je dnes jednou z nejcelistvějších památek českého venkovského baroka od italského architekta Giovanna Battisty Alliprandiho. Prohlídky na zámku probíhají každou neděli ve 12 a 15 hodin celý rok. Více o zámku najdete zde.

Zámek Liblice u Mělníka

Zámek Liblice u Mělníka

FOTO: wocko, Mapy.cz

Slezskoostravský hrad

Další celoročně otevřenou památkou je Slezkoostravský hrad v Ostravě. V současné chvíli tu probíhají hned tři výstavy: Historické cukrárny, 1. republika a  Četnické humoresky. Návštěvníci si mohou projít také muzeem čarodějnic, tortury, zbrojnice, kovárnu a mnoho dalšího. Více najdete zde.

Slezkoostravský hrad

Slezkoostravský hrad

FOTO: vordana, Mapy.cz

Zámek Sychrov

Na zámku Sychrov na Liberecku se můžete s dětmi podívat do pohádkové říše. Výstava Pohádkové srdce Evropy v zámeckém sklepení otevírá malým i velkým návštěvníkům dveře do tajemné říše víl, skřítků, elfů, draků a dalších roztodivných postaviček. Zámek se proslavil pohádkami Zlatovláska a Nesmrtelná teta. Často se tu konají kostýmované a noční prohlídky, pohádková představení, ukázky sokolnictví a koncerty. Více o zámku najdete zde.

Zámek Sychrov

Sychrov

FOTO: Archiv zámku Sychrov

Zámek a park v Lešné u Valašského Meziříčí

Pokud se budete chtít podívat do zámku v Lešné u Valašského Meziříčí od listopadu do dubna, musíte se dopředu telefonicky nebo e-mailem objednat. Probíhají tu dva prohlídkové okruhy, první vás zavede do historických pokojů a druhý pak seznámí s využíváním dřeva ve výzdobě historických interiérů. Výstavu o betlémech a všemu, co k Vánocům náleží, otevírají 16. prosince. Bude přístupná od úterý do neděle od 10 do 16 hodin. Více najdete zde.

Zámek Lešná u Valašského Meziříčí

Zámek Lešná u Valašského Meziříčí

FOTO: bojkotuju, Mapy.cz

Hrad Vildštejn ve Skalné

Na Chebsku se ukrývá poklad - románský hrad Vildštejn ve Skalné. Založen byl roku 1166 a je jedním z nejstarších hradů na Chebsku. Některé části objektu jsou zrekonstruované a obnova sídla dále pokračuje. Návštěvníci si od listopadu do dubna mohou projít muzeum hasičské techniky o víkendech od 12 do 16 hodin s průvodcem.

Během roku se tu koná řada akcí, které vás vtáhnou do středověku. Více informací najdete zde.

Hrad Vildštejn ve Skalné

Hrad Vildštejn ve Skalné

FOTO: fotobanka Profimedia

Zámek Mělník

Zámek Mělník, původním názvem Pšov, se pyšně tyčí nad soutokem Labe s Vltavou. Mimo hlavní turistickou sezónu připravili na zámku několik akcí, 1. prosince se sem můžete vypravit na Lovecký den, kdy zde bude probíhat degustace zvěřinových pokrmů. Vánoční koncert plánují na 12. prosince. Aktuální informace se budou průběžně objevovat zde.

Video

Mělník - zámek a město

Zdroj: Miroslav Šára, Novinky.cz

Zámek Děčín

Nad soutokem Labe a Ploučnice stojí zámek Děčín. Přes zimu se otevírá prohlídkový okruh zámecké interiéry v reprezentativním křídle. Nejvíce oceňovaný je Modrý sál s dochovanými nástěnnými malbami nebo Věžový kabinet s překrásným výhledem. Součástí okruhu je obnovená zámecká kaple sv. Jiří. Na listopad si připravili přednášky o hradech na hranici (13. listopadu), Jak se rodí zámecká expozice (24. listopadu), vánoční koncert (3. prosince) a další. Více najdete zde.

Pohled z protějšího břehu a z Pastýřské stěny

Zámek Děčín

FOTO: Aleš Pelikán , Právo

Výběr dalších celoročně otevřených hradů a zámků
Zámek Mníšek pod Brdy
Zámek Jemniště
Karlštejn
Pražský hrad
Zámek a pivovar v Dětenicích
Zámek Loučeň
Hrad a zámek Staré Hrady
Hluboká nad Vltavou
Dobříš
Červený Újezd
Hrad Loket
Hrad Křivoklát
Zámek v Klášterci nad Ohří
Hrad Rožmberk