Hlavní obsah

Před slunečným víkendem je ve většině koupališť voda kvalitní

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Meteorologové slibují tropický víkend. Příznivé podmínky pro koupání hlásí i hygienici. Ve většině přírodních koupališť v České republice je voda kvalitní, místy se stav oproti minulým týdnům i zlepšil. V některých nádržích jsou ale zdraví škodlivé sinice.

Foto: Ivan Blažek, Právo

V Karlovarském kraji je voda ve velkých přírodních nádržích většinou vhodná ke koupání.

Článek

V Praze je nezávadná voda ve všech čtyřech přírodních koupalištích. Trojkou z pětibodové škály ohodnotila pražská hygienická stanice hostivařskou nádrž, o stupeň lepší je kvalita vody v Šeberáku, Motole i Džbáně. Koupaliště ve Lhotce je letos uzavřeno.

Ve Středních Čechách platí zákaz koupání na Novém rybníku na Příbramsku, nevhodná voda je v Županovicích a citliví lidé si musejí dávat pozor v Podskalí a na Proboštských jezerech. Jinde se lze koupat bez omezení.

Na jihu Čech hygienici zakázali kvůli sinicím koupání u tábořiště Podolsko u nádrže Orlík na Písecku. Citlivým osobám nedoporučují ani Radavu u Orlíku. Podobná je situace na Staňkovském rybníku, lépe je na tom nádrž Lipno na plážích v Černé a Horní Plané. Vhodná ke koupání je voda na pláži v Lipně nad Vltavou a v rybníku Hejtman.

Nejlepší vodu v Plzeňském kraji si drží Velký Bolevecký rybník i menší okolní plochy. Přehrada Hracholusky je pro plavce vhodná jen v dolní části. Koupání v nádrži České údolí hygienici kvůli sinicím nedoporučují.

V Karlovarském kraji je voda ve velkých přírodních nádržích většinou vhodná ke koupání. Ve čtvrtek byl ale vyhlášen zákaz koupání v přehradě Skalka u Chebu kvůli přemnožení sinic. Lidé by se měli vypravit raději na Jesenici, nádrž Michal nebo do Tatrovic, kde je voda stále velmi dobrá.

Zdraví škodlivá voda je v Libereckém kraji v Hejnicích na Liberecku a v nádrži Horka ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku. Nevhodné ke koupání jsou koupaliště v Chrastavě u Liberce, Jablonném v Podještědí a Mimoni na Českolipsku. Citlivým lidem nedoporučují hygienici koupání v jablonecké přehradě Mšeno, Máchově jezeře a Hamerském rybníku na Českolipsku.

Na koupališti Stříbrný rybník u Hradce Králové hygienici radí lidem, aby se po koupeli osprchovali čistou vodou. V Královéhradeckém kraji je v nádržích Rozkoš na Náchodsku, Oborském rybníku v Jinolicích a koupališti Dachova na Jičínsku snížená průhlednost vody. V pořádku jsou výsledky nádrže v Sobotce na Jičínsku a koupaliště Sejfy na Trutnovsku.

Na Vysočině přestal platit zákaz koupání v rybníku Medlov na Žďársku. Lidé by se měli vyhýbat polenskému Peklu a rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku. Po koupání v Kožlí a Ředkovci na Havlíčkobrodsku a v rybnících Domanínský a Sykovec na Žďársku by se měli osprchovat. Nejčistší voda je v Břevnické nádrži na Havlíčkobrodsku, rybnících Malý a Velký Pařezitý na Jihlavsku a nádržích Trnávka a Vřesník na Pelhřimovsku. Na Žďársku mají nejlepší vodu Velké Dářko a přírodní biotop v Šiklově mlýně.

Na jižní Moravě jsou téměř všechna koupaliště vhodná ke koupání. Jedinou výjimkou je rybník Olšovec u Jedovnic, kde ode dneška platí zákaz koupání.

Ve Zlínském kraji hygienici stále nedoporučují slepé rameno řeky Moravy Pahrbek u Napajedel a nově i vodní nádrž Všemina na Zlínsku. Bez obav se mohou lidé koupat v přehradách Horní Bečva a Bystřička i ve štěrkovišti v Novém Hrozenkově na Vsetínsku, ve Štěrkáči v Otrokovicích na Zlínsku či přírodním koupališti Albatros v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku.

Na severu Moravy hygienici nedoporučují koupání v Olešné u Frýdku-Místku a citlivým lidem i v Budišově nad Budišovkou na Opavsku. Ve všech ostatních kontrolovaných místech v Moravskoslezském kraji kvalita vody vyhovuje.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám