Od poloviny loňského roku testovali ve Sloupsko-šošůvských jeskyních (SŠJ) na okraji Moravského krasu novou prohlídkovou cestu, kdy průvodci v dobových kostýmech odlehčenou a humornou formou seznamovali zájemce s historií objevování jeskyní. "O historický okruh je velký zájem, lidé se objednávají dopředu. A nejen rodiny s dětmi, ale i jednotlivci. Lidi už tolik nezajímá historie, chtějí se spíš odreagovat," řekla v úterý vedoucí SŠJ Miluše Hasoňová.

Až na dno propastí

Letos by měli speleologové zpřístupnit i nejspodnější patra SŠJ. "Lidé by se dostali až na dno propastí, 70 metrů pod horní patra naší jeskyně. Budou to takové adrenalinové prohlídky, určené ke stmelování kolektivu a podobným účelům," dodala Hasoňová.

V dubnu bude otevřena nově zrekonstruovaná provozní budova Mladečských jeskyní, které se nacházejí v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Součástí rekonstrukce je i nová výstavní a přednášková síň, nový východ z jeskyně s pěti informačními panely o objevech a historii jeskyní, kde je instalován i mamutí kel, na který si mohou návštěvníci sáhnout.

"V červnu plánujeme oživené prohlídky, které vloni nebyly. Naše jeskyně obýval kromaňonský člověk, takže prohlídkovou trasu jsme nazvali Cesta do pravěku. Trasu oživí výjevy z pravěkého života, nákresy na skalní stěně, rituální pohřeb a další," přiblížila novinky Mladečských jeskyní jejich ředitelka Drahomíra Coufalová.

Návštěvnost českých a moravských jeskyní v uplynulém roce

Návštěvnost českých a moravských jeskyní v uplynulém roce

FOTO: ČTK

V Koněpruských jeskyních u Berouna bude v dubnu instalována nová expozice penězokazecké dílny. Oživlé prohlídky s pohádkovou tématikou chystá i jeskyně Balcarka nedaleko Ostrova u Macochy.

Po jeskyních bude celý rok putovat mezinárodní hudební festival Cave beat 2012, který se letos zaměří na multižánrovou akustickou hudbu a zpěv. Na koncertech vystoupí například Jiří Stivín, Vladimír Václavek, Iva Bittová nebo Jaroslav Svěcený.

Vloni navštívilo české a moravské jeskyně skoro 650 tisíc lidí. Podle statistik Správy jeskyní ČR je to asi o 100 000 méně než před pěti lety.