Přičteme-li desítky kilometrů upravovaných běžeckých tras, relaxační centra pro odpočinek po celém dni na sněhu, nový areál termálních bazénů Wellness Horal nebo blízký skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, není divu, že do Velkých Karlovic míří v zimě stále více návštěvníků. Skiareál Razula je součástí Resortu Valachy, který se nachází v údolí Léskové.

Ve Velkých Karlovicích najdete desítky kilometrů upravených běžkařských tras.

Ve Velkých Karlovicích najdete desítky kilometrů upravených běžkařských tras.

FOTO: Leona Brázdilová

Tvoří ho navíc hotely Lanterna, Horal a Galik. Vše je navzájem propojeno, takže když se tu na pár dnů ubytujete, můžete využívat služby na více místech a mnohé máte v ceně. Navíc s sebou ani nemusíte vozit peněženku – útratu „načítáte“ na čipové hodinky.

Ze sjezdovky do bazénu

Ve Skiareálu Razula si dobře zalyžují začátečníci i ti zkušení. Tvoří ho čtyři sjezdovky, přičemž ta hlavní – Razula – je dlouhá kilometr a má 210 metrů převýšení. Je orientovaná na sever, takže tu sníh taje jako poslední v okolí.

Pro rodiny s dětmi a začátečníky je jako stvořená sjezdovka Horal. Při délce 350 metrů má převýšení 45 metrů, což je ideální pro bezpečnou výuku lyžování a snowboardingu. Nechybí ani oplocený dětský park a výuka lyžování v Tygří školce.

Ze sjezdovky do teplé termální vody v bazénech Wellness Horal. Co může být příjemnějšího.

Ze sjezdovky do teplé termální vody v bazénech Wellness Horal. Co může být příjemnějšího.

FOTO: Leona Brázdilová

Když děti lyžování omrzí, mohou si zařádit na snowtubingu. Díky poloze vedle hotelu Horal se dá ze sjezdovky rovnou zaplout do teplé vody termálních bazénů Wellness Horal, které jsou příjemným kompromisem mezi obvykle miniaturními hotelovými bazénky a rušným aquaparkem.

V prosklené hale je plavecký bazén dlouhý 20 metrů, stejně velký relaxační bazén s jeskyní, divokou řekou, tryskami, masážními lavicemi a dalšími atrakcemi a na balkóně nad nimi najdete malý bazének pro děti s vodním hřibem.

Relaxační a dětský bazén jsou vyhřívány na 36 °C, což je tak příjemná teplota, že se v zimě nechce vylézt ven a děti mohou řádit v divoké řece klidně i dvě hodiny, aniž by začaly drkotat zuby.

Skipas do tří areálů

Bazény jsou přístupné široké veřejnosti. Ve všední dny tu můžete využít akci „Lyžuj a plav“ – k vybraným typům skipasů Razula platí hodinový vstup zdarma. Ještě víc se ale vyplatí být ubytovaným hostem. Ten má (dle druhu ubytování) vstup do bazénů zdarma nebo za polovic, stejně jako pobyt v sousedním saunovém světě.

Až do konce dubna mají také děti do 12 let v rámci lyžařských pobytů ubytování zdarma a v ceně je i skipas nejen na Razulu, ale i do blízkých areálů Kohútka a Bílá. Ty díky sedačkovým lanovkám patří k nejlepším v Beskydech.

Až do konce dubna mají také děti do 12 let v rámci lyžařských pobytů ubytování zdarma a v ceně je i skipas nejen na Razulu, ale i do blízkých areálů Kohútka a Bílá.

FOTO: Martina Žáčková

S dětmi se tu dá příjemně prožít čas nejen na lyžích a v bazénu. V hotelech jsou dětské koutky, bowling, squash, samozřejmostí jsou dětská jídla a v zimě se několikrát týdně konají animační programy pro dospělé, ale i pro děti. Než si tedy potomci s animátorkami zahrají hry nebo si něco vyrobí, můžete si užít další vymoženosti resortu – zajít si do fitness centra, na lekci zumby nebo jiného cvičení s instruktorkou, na masáž s rodilou Thajkou, do sauny nebo třeba na saunový ceremoniál.

Další možnosti skýtá i širší okolí. Blízko hotelu Horal je salaš se stádem „hotelových“ ovcí. Stačí přinést tvrdý chleba a ovečky se rády nechají nakrmit a pohladit.
Můžete také vzít děti na výlet na sněžnicích, které nově rozšířily nabídku půjčovny u sjezdovky Razula. I v zimě je přístupná blízká rozhledna Súkenická u stejnojmenného hotelu. Poblíž jsou další skiareály - Kyčerka, Machůzky, vlek U Bambuchů nebo kousek za hranicí Makov.

V blízkosti hotelu Horal je salaš se stádem ovcí.

V blízkosti hotelu Horal je salaš se stádem ovcí.

FOTO: Martina Žáčková

Nevynechejte ani návštěvu Zvonice Soláň na hoře Soláň s krásným výhledem do okolí nebo Karlovského muzea, kde nahlédnete i do typické valašské světničky. Vedle muzea stojí unikátní dřevěný kostel ve stylu lidového baroka. Do půl hodiny cesty autem leží rožnovský skanzen, který je otevřený celoročně.

FOTO: TJ, Právo