Celé Česko sužují mrazy, to ale neodrazuje lyžaře a snowboardisty. Však také na sjezdovkách panují skvělé podmínky. "Máme ideální podmínky pro lyžování. Sníh se ani nehne a vše funguje jako po másle. Jen lidé na svahu dlouho nevydrží, po čtyřech až pěti jízdách se chodí ohřívat," pochvaloval si zimní počasí spolumajitel střediska Vladimír Kasík.

FOTO: Jan Mottl

Lyžaři o víkendu chválili sníh, po kterém se lehce jezdilo. V sobotu se teplota na sjezdovce pohybovala přes den od minus osmi až do minus pěti stupňů, v neděli mráz posunul rtuť teploměru až na minus dvanáct stupňů. Na svahu tak vydrželi hlavně otužilci a dobře vybavení sportovci s funkčním prádlem. Ostatní se pravidelně chodili ohřívat do jídelny v chatě Hanička, do restaurace v Blažence či bufetu u pokladen.

Výhodou zdejších sjezdovek a lanovky zůstávají vzrostlé stromy, jež brání větru, který dokáže zimomřivé lyžaře pěkně potrápit.

Mráz nám ráno pomaloval okenní tabulky.

Mráz ráno pomaloval okenní tabulky.

FOTO: Jan Mottl

Hvězdy na sjezdovce

Kvůli zimě měli lidé na sjezdovce většinou kukly či obmotané šátky přes obličej. A tak jsme na Dominika Haška narazili až na obědě v jídelně, když si sundal helmu a lyžařské brýle.

Zato Martin Dejdar byl nepřehlédnutelný, uváděl totiž na pódiu sobotní akci soutěží pro děti i dospělé. Nechyběl závod na pětilyži - pět osob na dvou lyžích soupeří s druhým družstvem, kdo bude první v cíli; nechybělo poznávání filmových hlášek, vědomostní soutěž a podobně. Největší úspěch měl pak koncert slovenské hudební skupiny No Name. Hudebníci si mezi písničkami nasazovali rukavice, aby si alespoň trochu chránili promrzlé prsty. Frontman skupiny Igor Timko povzbuzoval poskakující publikum a chválil jej, že zatím nezažili tak báječné posluchače, co by vydrželi poskakovat tak dlouho.

Kapela No Name rozehřívala publikum pod sjezdovkou.

Kapela No Name rozehřívala publikum pod sjezdovkou.

FOTO: Jan Mottl

Čtyřsedačka hravě zvládala odbavovat návštěvníky areálu, za celý víkend jsme nestáli ve frontě.

"Jsme jediná funkční lyžařská škola na Železnorudsku. Učí se u nás 250 dětí, pro které máme připravené zázemí, kde se mohou pravidelně ohřívat a také jídelnu," dodal Kasík. Lyžařská škola má letos nový pohyblivý koberec o délce 21 metrů.

Oproti minulému roku rozšířili na Špičáku horní partie sjezdovek o tři hektary.

FOTO: Jan Mottl

Oproti minulému roku rozšířili na Špičáku horní partie sjezdovek o tři hektary, čímž při rozjezdu lyžařů nevzniká takový chaos a sjezdovky jsou tak bezpečnější. Navíc se u nástupu na lanovky vyměnily informační tabule, které jsou dobře čitelné i přes lyžařské brýle a za špatných podmínek.

Západ slunce nad dětským lyžařským parkem

Západ slunce nad dětským lyžařským parkem

FOTO: Jan Mottl