Landek park spojuje jedinečné přírodní prostředí a pravěkou historii s největší hornickou expozicí v České republice. Navíc od loňského roku zde mohou návštěvníci muzea sfárat do dolu. V budoucnu se zde chystají i další mimořádné turistické atrakce.
„Lidé si u nás mohou vyzkoušet, co znamenalo být horníkem. Fáralo se tu sice i v minulých letech, ale od loňského podzimu je iluze fárání téměř dokonalá,“ říká Felkl.

Vstup do největšího českého hornického muzea s těžní věží bývalého dolu Anselm.

Vstup do největšího českého hornického muzea s těžní věží bývalého dolu Anselm.

FOTO: Denisa Telaříková, Právo

„Do podzemní expozice bývalého Dolu Anselm, který je nejstarším černouhelným dolem v Ostravě, lidé sfárají výtahem, kde se jim pod nohama zobrazí hluboká těžní jáma, do které klec sjíždí,“ popisoval novinky jeden z průvodců, Arnošt Felkl. Návštěvníci dokonce zažijí i černočernou důlní tmu, v níž horníci pracují.

Nechybějí ani hlasy havířů

„Natočili jsme zde zvukové efekty a nafilmovali skutečný pohyb klece v těžní jámě. Kromě toho lidé při procházení dolem uslyší i zvuk ventilátoru a další důlní techniky, nechybějí ani hlasy havířů domlouvajících se při práci. Mimo to ucítí i vibrace klece či proudění vzduchu vháněného do dolu. Naším cílem je, aby návštěvníci prožili pocity jako při skutečném fárání do činného dolu, kterých je na severu Moravy a ve Slezsku ještě sedm. Žádný z nich však už není v Ostravě, jsou na Karvinsku a dva na Frýdecko-Místecku,“ líčil ředitel Landek parku Lumír Plac.

I horníci mají své potřeby. Takto vypadá důlní toaleta.

I horníci mají své potřeby. Takto vypadá důlní toaleta.

FOTO: Denisa Telaříková, Právo

„Fárání se nám moc líbilo, i kluci si ho užili. Přijeli jsme z Kroměříže. Po dvaceti letech jsem své syny vlastně přivezl na místo, kde jsem se vyučil důlním mechanikem. Klukům se nejvíce líbilo, když se v dole zhaslo a museli jsme vytáhnout baterky. Prolezli si i velká rypadla venku před muzeem, zkoukli jsme i pravěkou osadu s mamutem,“ svěřil se Právu se svými zážitky sedmatřicetiletý Miroslav Těreško, který Landek park navštívil se dvěma malými syny.

Navštívit můžete i expozici báňského záchranářství, kde si na vlastní kůži vyzkoušíte průlez dýmnicí, tedy výcvikovým prostorem pro záchranáře.

„Lidé se při procházce expozicí mohou zastavit v pietním sále a připomenout si zahynulé horníky a záchranáře. Uvidí dýchací přístroje z 19. a 20. století, potápěčskou a těžkou techniku báňských záchranářů, prohlédnou si vývoj důlních lamp,“ lákal na prohlídku průvodce expozice Miroslav Machara, který přes dvacet let pracoval jako důlní záchranář.

Děti si na vlastní oči mohou prohlédnout hornické exponáty umístěné ve venkovním areálu Landek parku.

Děti si na vlastní oči mohou prohlédnout hornické exponáty umístěné ve venkovním areálu Landek parku.

FOTO: Denisa Telaříková, Právo

„Na konci prohlídky si lidé mohou i prolézt dýmnicí, což je výcvikový prostor pro záchranáře. Nejen mladší ročníky si to rády vyzkoušejí, zažil jsem i skupinku dam v důchodovém věku, které se nezalekly a dýmnicí prolezly,“ vypráví bývalý záchranář.

Landek park láká i na pravěk

Ve venkovním areálu Landek parku uvidíte pravěké exponáty v podobě pračlověka, jeho chýší, ale i mamuta.

„Exponáty na volné ploše zachycují zdejší lidské aktivity od doby kamenné v podobě sídliště pralidí, přes rozmach těžby reprezentovaný typickou průmyslovou architekturou až po důlní techniku 20. století. Spíše než muzeum v klasickém stylu tu najdete kombinaci muzea a skanzenu,“ upřesnil ředitel.

Návštěvníci v bývalém dole Anselm zažijí i černočernou důlní tmu. Každý si svítí tím, co má po ruce.

Návštěvníci v bývalém dole Anselm zažijí i černočernou důlní tmu. Každý si svítí tím, co má po ruce.

FOTO: Denisa Telaříková, Právo

Chystají se další novinky. Netrpělivě je očekáván zejména rok 2014, kdy má být otevřen Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovice. „Připravují se však novinky i u nás,“ říká Lumír Plac.

„Areálem by měl projíždět důlní vláček, plánuje se lanovka, která by propojila vrch Landek s ostravskou kulturní památkou Trojhalí na Nové Karolině a právě s Dolní oblastí Vítkovic. Návštěvníci také zažijí simulovaný odstřel horniny, v areálu Landek parku by měl vzniknout kemp pro návštěvníky proslulého hudebního festivalu Colours of Ostrava, který se už letos z centra krajské metropole přesune do Dolní oblasti Vítkovic mezi pece.

Kemp se ale teprve chystá, v letošním roce to ještě nebude,“ vypočítává novinky ředitel parku.

FOTO: TJ, Právo

Kromě toho se zde realizuje projekt nové naučné stezky, kterou v areálu Landek parku začal vloni v létě budovat Klub přátel hornického muzea v Ostravě. Tři původní a dnes již nevyhovující stezky se tak propojí do jediné. U ní vzniknou kromě nových odpočívadel také nové informační tabule.

Ti odvážnější si mohou na Landeku vylézt na rozhlednu a prohlédnout si Ostravu z výšky, vyzkoušet zde však mohou i outdoorové adrenalinové aktivity jako například speciální střelbu z netradičních zbraní, bungee running, bumper ball či bláznivou trampolínu.

V areálu navíc nechybí možnost bohatého sportovního vyžití, k dispozici jsou zde totiž čtyři tenisové kurty s umělým povrchem a krytou tenisovou halou, pétanque, plážový volejbal, víceúčelová sportovní hala či čtyřdráhový bowling. Nechybí ani hornická restaurace Barborka, ve které se nejen v klidu občerstvíte, ale vyzkoušet můžete rovněž tradiční nápoj horníků.