Minulý rok v únoru byla zapsána do České knihy rekordů, když komisaři naměřili její délku na jedenáct kilometrů bez osmi metrů.

Samozřejmě že lipenská dráha je závislá na klimatických podmínkách, které vytvořily 30,5 centimetrů silný led (ke dni 13.2.2012).

Prodloužení nebude

Zídek chodí zodpovědně téměř každý den led měřit a zároveň jej také udržuje. „V loňské sezóně jsme měli na úpravu především dva dvoukoláky s rotujícími kartáči a také traktůrek. Problém byl, že když napadl sníh, začal se do něho zahrabávat. Proto jsme se na letošní zimu speciálně připravili a máme novou malou rolbu,“ vysvětlil novinky Zídek.

Zároveň zmínil, že lipenská bruslařská dráha je nápadem dobrovolníků od Lipna, kteří sami od sebe zlepšují podmínky pro místní i turisty.

„Dráha v ideálních podmínkách měří šest až osm metrů na šířku a její úprava v délce téměř jedenácti kilometrů zabere pět hodin, takže už ji prodlužovat rozhodně nebudeme,“ ujistil lipenský starosta.

Na bruslařskou dráhu se vydají v sezóně i desítky tisíc lidí.

Na bruslařskou dráhu se vydají v sezóně i desítky tisíc lidí.

FOTO: Lipno Servis

Bruslařská dráha je podle něho naprosto skvělým doplňkem pro lyžování na nedalekém kopci Kramolín. Všichni, kteří se vydají k lipenskému jezeru, si mohou vyzkoušet i bruslení, protože je tady celá řada půjčoven bruslí.

„Tomuto sportu doposud holdovali především Nizozemci, ale po úspěších Martiny Sáblíkové má čím dál víc příznivců i mezi českými rekreanty,“ je přesvědčený Zídek. Na Lipně samozřejmě nechybí při ideálních podmínkách hokejové hřiště.

„Je to krásný pohled, když svítí slunce, po jezeře bruslí stovky lidí, o kousek dál si ve stopě užívají běžkaři a za nimi je vidět chlapy, jak hrají hokej na dvě branky,“ popisuje atmosféru pravé zimy lipenský starosta.

Pro sportovce i maminky s kočárky

Na Lipně se už v minulosti měly několikrát konat i opravdové rychlobruslařské závody, ale vždy je překazila obleva. „Letos chystáme akci pro všechny, kteří rádi bruslí, aby mohli změřit své síly. Závod se bude tedy týkat celé veřejnosti a určitě pozveme i Martinu Sáblíkovou, která už tady byla v létě na in-line stezce. Je reálná šance, že by si i přes nabitý program mohla na správný termín najít čas,“ přeje si Zídek.

Podle Martina Řezáče, šéfa marketingu společnosti Lipno Servis, která provozuje blízký lyžařský areál, už patří brusle k zimní sezóně u Lipna stejně jako například lyže. „Jezdí k nám i turisté, kteří chtějí hlavně bruslit a lyže jsou pro ně jenom doplňkem. Lipenská dráha je v zimě ideální pro sportovce, kteří si chtějí zlepšit fyzičku, i pro maminky s kočárkem,“ míní Řezáč.