Na úvod jsme stanuli kousek za Horní Stropnicí a nechali se okouzlit pohledem na siluetu zalesněných novohradských vrchů. Pod jedním z nich (Kraví horou, kam se rovněž vypravíme) jsou nápadné věže barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Dobré Vodě. Do dálky volají a zvou, necháme se tedy inspirovat a přicházíme blíž.

Kostel z počátku 18. století momentálně prochází obnovou, svědčilo o tom i nahlédnutí do jeho interiérů, ovšem zvenčí to znát není. Exteriéry zářily v ostrém podzimním slunci a vypadaly naprosto dokonale. Navíc – jak známo – pod schodištěm kostela vyvěrá chladivý pramen lahodné vody, takže tu velice často postávají lidé s plastovými lahvemi, aby si dobré vody (nebo Dobré Vody?) užili i doma. Stáli zde i v čase naší návštěvy.

Výstup od zvonice

Zařadili jsme se k nim, osvěžili a vzápětí dorazili k sousedům do Hojné Vody. Bývalé poutní místo a lázně za zastávku rozhodně stojí (určitě při návštěvě nepřehlédnete 15 metrů vysokou kamennou renesanční zvonici, k níž kdysi patřil i kostel sv. Anny – zbořen byl v 60. letech minulého století), ale náš hlavní cíl byl jiný. Nacházel se necelý kilometr nad Hojnou Vodou. Začali jsme krátký a nepříliš strmý výstup na již v úvodu zmíněnou Kraví horu.

Kopec je to hustě porostlý lesem, což ale neznamená, že je tu návštěvník ochuzen o daleké výhledy. Úplně těsně vedle nejvyšší kóty Kraví hory (953 m. n. m.) totiž stojí rozhledna. V roce 2001 se v ni proměnila bývalá hláska. Objekt dnes slouží především telekomunikačním účelům – ale i turistům.

A na sever je skoro moře

Návštěvník vystoupá po ocelových schodech o 32 metrů výš a ocitne se nad vrcholy i těch nejvyšších stromů. Z jedné strany vidí jednu z novohradských velehor, Vysokou (1034 m. n. m.), z druhé nedozírnou dálavu, na jejímž povrchu identifikuje nedalekou Horní Stropnici a o něco dál Nové Hrady (k poznání je zejména vysoká věž kostela sv. Petra a Pavla, ale i hrad). Ve směru na sever se před ním rozkládá svého druhu pevninské moře, dokonale rovná krajina Třeboňské pánve. Inspirace na další cestu - ale nepředbíhejme.

Nabídka Kraví hory totiž ještě vyčerpána není, protože při okružní trase z Hojné Vody přes vrchol zpět do Hojné Vody vede návštěvníky zelená turistická značka mimořádně krásnými partiemi. Mohou za ně nejen lesy, ale zejména vrcholová skaliska. Na nejvyšším místě a pod ním se místy prochází vysloveně skalním městem a mezi velice pozoruhodnými skalními útvary, mj. kolem deset metrů vysoké Napoleonovy hlavy.

Video

Dobrá Voda a Kraví hora

Miroslav Šára, Novinky.cz

Zůstáváme v jižních Čechách, ovšem z vrchů a zvlněné krajiny Novohradských hor sjíždíme do avizované ploché Třeboňské pánve, kde se zastavíme přímo v rybníkářské metropoli.

Na dohled malého moře (rybníka Rožmberského) a v těsném sousedství rybníka Svět má své místo Třeboň. Hned těsně u rybníka je k vidění zámecký areál a jeho perla, renesanční zámek, který těsně přiléhá k historickému centru – rozkládá se na jeho jihozápadní straně. Náměstí po rekonstrukčních zásazích vysloveně září, ostatně Třeboň se řadí k vůbec nejkrásnějším městům Česka. Slova popisující vzhled a přívlastky zdůrazňující jeho přednosti by šlo dál vršit a množit, ale chce to vidět na vlastní oči. Snad alespoň trochu poslouží záběry naší kamery.

Jim, ale zejména všem návštěvníkům ve vstřebávání dojmů velice pomáhá jedno místo - díky němu se vzneseme až vysoko nad náměstí a střechy domů, na úroveň těch nejvyšších třeboňských věží. Na město se lze totiž podívat z 31 metrů vysoké věže Staré radnice, dominantního objektu na náměstí v historickém centru, a ocenit další z mnoha přitažlivých podob Třeboně.

Do oka vám určitě padne barokní Mariánský sloup, renesanční hotel Bílý koníček, kostelní věže, rozlehlé okolí města – a to vše vás přiměje, abyste sestoupili z věže, a prošli se čtyřmi městskými branami, vypravili se do zámku, zavítali na hráz rybníka Svět, vydali se ke Schwarzenberské hrobce, ale třeba i k lázeňským areálům. Těch možností je tu opravdu hodně. Tipů je tu prostě na celou plejádu výletů. Tak si je užijte.

Video

Třeboň

Miroslav Šára, Novinky.cz

PŘÍŠTĚ se vypravíme do míst střežených majestátním Ještědem. Zastavíme se v Kryštofově Údolí u cenného dřevěného kostela a unikátního orloje, u sousedů v Novině si prohlédneme velikostí až ohromující stavbu viaduktu a na závěr se projdeme exteriéry i interiéry zámku v Sychrově.